Ministerstwo Finansów Rosji całkowicie wykluczyło dolara ze struktury NFM

Rosyjskie Ministerstwo Finansów zakończyło operacje konwersji mające na celu dostosowanie struktury Narodowego Funduszu Majątkowego (NFM) do nowych standardów, udział dolara spadł do zera, poinformowało ministerstwo.

„Ministerstwo Finansów Rosji informuje, że w dn. 5 lipca 2021 r., zakończyło operacje konwersji niezbędne do dostosowania faktycznej struktury środków NFM do nowej struktury regulacyjnej. W wyniku tych transakcji dolar amerykański został wyłączony ze struktury NFM, udział funta szterlinga obniżono do 5,0%, udziały euro i chińskiego juana wzrosły odpowiednio do 39,7% i do 30,4%, udział japońskiego jena wyniósł 4,7%, a udział złota bezgotówkowego wzrósł do 20,2%” – cytuje ministerstwo agencja RIA Novosti.

Agencja zauważa, że „te operacje przewalutowania zostały przeprowadzone na środkach NFM w walutach obcych zdeponowanych na rachunkach w Banku Rosji, od 1 lipca 2021 r. oraz na środkach budżetu federalnego w walutach obcych w równowartości 31,6 mld rubli, przekazanych Funduszowi 2 lipca br. w celu jego utworzenia, zgodnie z ustawodawstwem Federacji Rosyjskiej”.

RIA Novosti przypomina, że minister finansów Anton Siluanov już wcześniej zapowiedział, że Narodowy Fundusz Majątkowy (NFM) w ciągu miesiąca całkowicie pozbędzie się aktywów dolarowych. Ministerstwo Finansów uzasadniło tę decyzję koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa funduszy w kontekście najnowszych trendów geopolitycznych i decyzji o dedolaryzacji rosyjskiej gospodarki. Kreml twierdzi, że dedolaryzacja w wielu krajach świata, będzie koniecznością, ze względu na obawy o wiarygodność tej głównej waluty rezerwowej.

 

Rosyjski Narodowy Fundusz Majątkowy (Dobrobytu) lub Narodowy Fundusz Opieki Społecznej,  (ros. Фонд национального благосостояния - ФНБ, ang. National Wealth Fund - NWF) jest rosyjskim państwowym funduszem majątkowym. Powstał po podziale Funduszu Stabilizacyjnego Federacji Rosyjskiej na dwa odrębne fundusze inwestycyjne w dniu 30 stycznia 2008 roku. Te dwa fundusze, to Fundusz Rezerwowy (ang. Reserve Fund), który inwestuje za granicą w nisko-dochodowe papiery wartościowe i jest wykorzystywany, gdy dochody Rosji z ropy i gazu spadają oraz właśnie Narodowy Fundusz Majątkowy, który inwestuje w bardziej ryzykowne, bardziej dochodowe przedsięwzięcia, a także w wydatki budżetu federalnego FR. Fundusz jest kontrolowany przez Ministerstwo Finansów. Jednym z głównych zadań funduszu jest wspieranie rosyjskiego systemu emerytalnego.

__________

Źródło: RIA Novosti z 6 lipca 2021