Największy producent mięsa, amerykańska firma JBS zapłaciła hakerom 11 milionów dolarów

Nie tak dawno informowaliśmy o ataku hakerskim typu ransomware, na największego w USA operatora ropociągów Colonial Pipeline. Teraz okazuje się, że kierownictwo największego na świecie producenta mięsa JBS zapłaciło hakerom 11 milionów dolarów w bitcoinach. Poinformował o tym,  szef amerykańskiego oddziału firmy, André Nogueira.

Stwierdził, że „płacenie przestępcom” było bardzo bolesne, ale właściwe dla klientów JBS. Środki zostały przekazane, gdy większość przedsiębiorstw wróciła do pracy – JBS postanowił w ten sposób uniknąć nowych ataków i nie chciał ryzykować, że coś pójdzie nie tak w procesie odzyskiwania (danych przyp. red.). Decyzja o zapłaceniu stała się „ubezpieczeniem chroniącym klientów”. Jednocześnie „zewnętrzni doradcy” pomogli w negocjacjach z hakerami. Powiadomiono organy ścigania. Nie ustalono jeszcze, w jaki sposób hakerzy uzyskali dostęp do komputerów JBS, informuje Wall Street Journal.

Przypomnijmy, że w wyniku ataku hakerskiego na największego na świecie producenta mięsa JBS Foods, działalność fabryk tej firmy w Stanach Zjednoczonych została zawieszona. Według doniesień hakerzy znajdowali się w Rosji. FBI „przypisało ten atak grupom hakerskim REvilowi i Sodinokibi”.

__________

Źródło: Wall Street Journal z 3 czerwca 2021 r.