Służby wywiadowcze Danii szpiegowały Merkel i Steinmeiera dla Stanów Zjednoczonych

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) z pomocą Danii, w latach 2012-2014, śledziła kanclerz Niemiec Angelę Merkel, ministra spraw zagranicznych RFN Franka-Waltera Steinmeiera i kandydata na kanclerza RFN z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), Peera Steinbrücka, donosi Süddeutsche Zeitung.

Według gazety, duńskie służby specjalne zapewniły Amerykanom dostęp do specjalnej stacji pod Kopenhagą, skąd prowadzono podsłuch. Z tej stacji można było uzyskać dostęp do kabli podmorskich dostawców Internetu. W tym samym czasie prowadzono inwigilację m.in. duńskiego MSZ i Ministerstwa Finansów, a także jednej z firm sektora wojskowo-przemysłowego.

Rząd duński wiedział o współpracy z Amerykanami najpóźniej od 2015 roku. Specjalny, tajny raport został przekazany władzom duńskim w związku z informacjami przekazanymi przez byłego współpracownika NSA, Edwarda Snowdena. Snowden, jako pierwszy przekazał informację, że duńskie służby wywiadowcze pomagały Stanom Zjednoczonym w szpiegowaniu czołowych polityków w Szwecji, Norwegii, Holandii, Francji i Niemczech. Informacja ta stała się powodem rezygnacji szefa duńskiego wywiadu Forsvarets Efterretningstjeneste (FE). Teraz, na krótko przed spotkaniem na szczycie prezydentów USA i Rosji, informację tę zamieszcza niemiecka gazeta, powołując się jednak nie Snowdena, a na wspomniany raport raport duńskich służb, dla swojego rządu. Władze Szwecji i Norwegii zażądały już wyjaśnień od Danii w sprawie informacji przekazanych opinii publicznej. Paryż nazwał „niezwykle poważne” doniesienia o amerykańskiej i duńskiej inwigilacji polityków. Natomiast niemiecki rząd, ustami swego rzecznika stwierdził, że nie wiedział o inwigilacji ze strony Danii, a kanclerz Niemiec Angela Merkel, dowiedziała się o sytuacji, z opublikowanych w mediach, materiałów.

Przypomnijmy, że w 2013 roku były oficer CIA i amerykańskiej NSA Edward Snowden powiedział mediom, że największe amerykańskie firmy internetowe zapewniły CIA i amerykańskiej NSA dostęp do swoich serwerów, umożliwiając szpiegowanie ludzi na całym świecie. Okazało się też, że amerykański wywiad przez wiele lat śledził tysiące celów w Europie, podsłuchując obywateli niemieckich, a nawet kilkakrotnie łącząc się z telefonem Merkel.

Z punktu widzenia wywiadu gospodarczego, istotną może być informacja, że w ramach wspólnych amerykańsko-duńskich działań wywiadowczych inwigilowane były firmy sektora wojskowo-przemysłowego.

__________

Źródło: Süddeutsche Zeitung z 31 maja 2021 r.