Chiny odpowiedziały na nacjonalizację Motor Sicz przez Ukrainę, delegacją na Krym

W odpowiedzi na działania Ukrainy wobec zakładów Motor Sicz, Chiny wysłały na Krym komisję przemysłową, w skład której weszli członkowie Pekińskiej Komisji Eksportu-Importu - powiedział Wadim Rabinowicz, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji Platformy Opozycyjnej For Life.

Krok ten należy ocenić, jako „chińskie posunięcie odwetowe w związku ze stanowiskiem Ukrainy w sprawie Motor Sicz” - stwierdził. Chiny długo utrzymywały neutralne stanowisko wobec Krymu. Ale nagle „zmieniły zdanie” i wysłały tam przedstawicielską komisję, której celem jest „ustanowienie partnerstwa z rosyjskimi firmami na Krymie” - napisał Rabinowicz na swojej stronie na Facebooku.

Według ukraińskiego parlamentarzysty podczas wizyty chińscy przedsiębiorcy „porozumieli się w sprawie nawiązanie relacji z lokalnymi przedsiębiorstwami, nakreślili plan działań w zakresie turystyki i podróży na Krym dla obywateli Chin w celu leczenia”. Wyrazili także gotowość do inwestycji na dużą skalę w branżę uzdrowiskową regionu.

Przypomnijmy, w sierpniu 2019 roku chińskie firmy kupiły ponad 50% akcji Motor Sicz. W listopadzie tegoż roku, do negocjacji w sprawie zakupu Motor Sicz włączył się założyciel American Blackwater, nieoficjalny doradca byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Erica Prince'a, a w styczniu 2020 r. SBU ogłosiła, że podejrzewa chińskich inwestorów Motor Sicz, o próbę zniszczenia zaplecza produkcyjnego przedsiębiorstwa, które ma „ważne znaczenie obronne i gospodarcze. 7 sierpnia 2020 r., po tym jak ujawniono informację o złożeniu do Komitetu Antymonopolowego Ukrainy, wspólnego wniosku chińskich inwestorów i grupy DCH ukraińskiego biznesmena Aleksandra Jarosławskiego, o zakup udziałów w firmie, prokuratura Ukrainy nałożyła areszt na akcje Motor Sicz.

W listopadzie 2020 roku chińscy inwestorzy Motor Sicz zatrudnili prawników w celu odzyskania 3,5 miliarda dolarów odszkodowania od Ukrainy. 12 marca br., chińskie MSZ zażądało od Ukrainy uwzględnienia interesów chińskich inwestorów, po decyzji Kijowa o nacjonalizacji Motor Sicz. Dzień wcześniej chińscy inwestorzy w Motor Sicz złożyli pozew sądowy przeciwko prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oraz Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO).

__________

Źródło: Global Look Press z 15 marca 2021 r.