Artykuły

Pandemia i cyberprzestępcy

Z raportu Polski Barometr Cyberbezpieczeństwa Społecznego wynika, że aż 92% Polaków używa smartfonów. Obecnie telefony stanowią podstawową bazę danych o Tobie – również tych wrażliwych. Smartfony wykorzystuje się m.in. do: zarządzania finansami, komunikowania się z rodziną i przyjaciółmi, korzystania z mediów społecznościowych. Smartfony można porównać do sejfu, w którym przechowujesz najważniejsze informacje oraz pieniądze. Problem w tym, że sejf jest wyposażony w szereg zaawansowanych zabezpieczeń, których większość smartfonów jest pozbawiona. Utrata lub pozwolenie na niekontrolowany dostęp do takiego urządzenia, to ogromne zagrożenie.

Zagrożenie w cyberprzestrzeni czeka na Ciebie (...)

więcej

Do rozgrywki o „Nord Stream -2” wkracza wodór

Współczesne teorie klimatyczne sugerują, że dekarbonizacja światowej gospodarki spowolni proces globalnego ocieplenia i podnoszenia się poziomu mórz. Ten punkt widzenia pozostaje kontrowersyjny, ale dominuje we współczesnym świecie. Nie powstrzymało to jednak prezydenta Donalda Trumpa przed podjęciem decyzji o wycofaniu się USA z porozumienia klimatycznego z Paryża z czerwca 2017 r. Członkowie Partii Demokratycznej aktywnie sprzeciwiali się temu. Dlatego wektor środowiskowy w Stanach Zjednoczonych powinien się zmienić na początku 2021 roku. Co ważne, ponad 40 dużych firm północnoamerykańskich już wezwało Joe Bidena i Kongres do współpracy w walce ze zmianami klimatycznymi. Nawiasem mówiąc, według Światowej (...)

więcej

RCEP – zagrożenie dla amerykańskiej pozycji w regionie Azji i Pacyfiku

15 listopada 2020 r., Chiny podpisały unikalną umowę o wolnym handlu z 14 krajami regionu Azji i Pacyfiku. Wyjątkowość tej umowy polega nie tylko na tym, że oddziałuje bezpośrednio na jedną trzecią światowej populacji i jedną trzecią światowej gospodarki. Podpisana umowa tworzy jedną z największych unii handlowych w historii. Powstała strefa wolnego handlu, w której bariery celne są zmniejszone, na obszarze obejmującym jedną trzecią światowej populacji (2,2 miliarda konsumentów) i jedną trzecią światowego PKB (28 bilionów dolarów).

Podpisanie tzw.  Kompleksowego Regionalnego Partnerstwa Gospodarczego, czyli z angielskiego RCEP - Regional Comprehensive Economic Partnership, nastąpiło (...)

więcej

Czym jest QAnon?

QAnon pojawił się w erze Donalda Trumpa, a zwolennicy tej teorii na ogół żarliwie popierają prezydenta, często występując na jego wiecach i innych wydarzeniach sprzyjających Trumpowi. Zwolennicy QAnon uważają, że prezydent Trump toczy ukrytą bitwę z tajną organizacją znaną jako Deep State („Głębokie Państwo”). W ich oczach ta tajna bitwa ma wiele potwierdzeń, które, jak twierdzą, są zakodowane w wiadomościach publikowanych na anonimowych kontach internetowych i sugerowanych przez samego prezydenta.

Po raz pierwszy wpisy szerzące teorię spiskową o rzekomej „tajnej wojnie Trumpa” pojawiły się w październiku 2017 r. na forach internetowych popularnych wśród (...)

więcej

Koncepcje integracyjne w basenie Oceanów Indyjskiego i Pacyfiku

Indie, jeden z najważniejszych partnerów gospodarczych i politycznych Rosji proponują jej wzięcie udziału w procesie regionalnej integracji. Moskwa obawia się jednak, że celem tej integracji może być utworzenie koalicji antychińskiej, w której Moskwa kategorycznie nie chce uczestniczyć. Czy Indie, razem ze Stanami Zjednoczonymi, chcą wykorzystać Rosję do uderzenia w Chińczyków?

Rosja z pewnym sceptycyzmem i podejrzliwością patrzy na ofertę Indii dot. udziału w realizacji koncepcji Regionu Indo-Pacyficznego (Indo-Pacyfic Region - IPR) - swego rodzaju struktury integracyjnej, która z założenia powinna jednoczyć kraje regionu, aby przyczyniać się do ich wzajemnego rozwoju.

Rosyjski sceptycyzm wynika głó (...)

więcej

Świat w „początkach azjatyckiego wieku”

Teza, mówiąca o tym, że żyjemy w okresie geopolitycznej transformacji przebija się do świadomości coraz szerszego audytorium. Jeszcze niedawno kwestionowanie światowego przywództwa Stanów Zjednoczonych bliskie było świętokradztwu. Ostatnie lata zmieniły jednak wiele w światowej gospodarce i polityce. Koncepcje globalizacji Baraka Obamy z wielkimi międzynarodowymi projektami, takimi jak TPP (Trans Pacific Partnership) czy TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership), zostały zastąpione przez wizje Donalda Trumpa realizowane pod hasłem „Ameryka znowu wielka”. Jednak w trumpowskim wydaniu, wielkość Ameryki bardzo często wiąże się ze stratami, które ponoszą inne państwa, w tym sojusznicy USA.

Rosnąca, początkowo w cieniu (...)

więcej

Wojna naftowa z wirusem w tle

W czasie, gdy świat zajęty jest walką z koronawirusem i ekonomicznymi następstwami, jakie przynosi ostre hamowanie światowej gospodarki, nieco w cieniu tej walki toczy się inny bój, który tylko na pozór ze światową pandemią, ma niewiele wspólnego. Chodzi o bezprecedensowe starcie na rynku ropy naftowej, pomiędzy głównymi jej producentami. Starcie, które doprowadziło do gwałtownego spadku cen na ten surowiec do nienotowanego dotąd poziomu. Skąd się wzięła nadprodukcja ropy naftowej i dlaczego tak sprawnie funkcjonujące przez ostatnie lata porozumienie OPEC+ (obejmujące kraje OPEC i Rosję) tym razem nie zadziałało?

Głównym powodem był spadek (...)

więcej

Skandal obyczajowy wśród szwajcarskich bankierów z inwigilacją i samobójstwem w tle

Drugi, co do wielkości szwajcarski bank, Credit Suisse, który przez półtora wieku służył, jako model finansowej wiarygodności, znalazł się w centrum poważnego skandalu. W jego rezultacie zwolniono dwóch najwyższych menedżerów banku, a kluczowy świadek popełnił samobójstwo.

 

Skandal z widokiem na Jezioro Genewskie

Szwajcaria jest w szoku: szefowie znanego na całym świecie banku Credit Suisse doprowadzili do skandalu z publiczną awanturę, inwigilacją i z całkiem realnymi zwłokami, w jego finale.
W 2015 r. Pracownik Credit Suisse, Iqbal Khan, otrzymał długo oczekiwany awans i objął stanowisko dyrektora ds. zarządzania aktywami banku. Związane (...)

więcej

Iran i Irak reanimują irytujący Amerykanów ropociąg

Ryzyko wybuchu poważnej wojny w Zatoce Perskiej zagraża głównej, morskiej drodze dostaw ropy z Bliskiego Wschodu do Europy i Azji przez Cieśninę Ormuz. Wypowiedzi władz Iranu, o gotowości do zablokowania tego strategicznego przejścia prowadzą do wzrostu prognozowanych cen ropy, nawet do 500 USD za baryłkę. Ale istnieje alternatywa, nad którą pracują wspólnie Teheran i Bagdad. Jest nią zbudowany przed laty i od lat niewykorzystywany rurociąg Kirkuk-Baniyas. O rozpoczęciu negocjacji między Iranem, a Irakiem w sprawie przywrócenia funkcjonowania tego rurociągu, jako pierwszy poinformował iracki kanał telewizyjny al-Sumaria. Głównym argumentem przemawiającym za tym projektem jest potrzeba znalezienia (...)

więcej

Technologiczna rywalizacja czy wojna ekonomiczna

W jednym z naszych wcześniejszych artykułów zastanawialiśmy się czy zatrzymanie przez kanadyjską policję, wiceprezes chińskiej firmy Huawei Wanzhou Meng, wynika rzeczywiście z oskarżeń Waszyngtonu  wobec tej osoby, o złamanie reżimu anty-irańskich sankcji handlowych, czy faktycznym celem jest sam chiński gigant telekomunikacyjny i jego plany międzynarodowej ekspansji. Minęło kilka miesięcy i w zasadzie nie ma już, co do tego wątpliwości. Amerykanie podjęli skoordynowane działania polityczne, ekonomiczne i administracyjne mające na celu, nie tylko wyeliminowanie Huawei z rynku amerykańskiego, ale obliczone w zasadzie na rozbicie firmy i przejęcie jej kontraktów w dziedzinie rozwiązań telekomunikacji mobilnej 5G.

Rozpatrując tę kwestię (...)

więcej

Giełdy krypto-walutowe - źródło zysków czy strat?

W swojej poszerzonej analizie poświęconej krypto-walucie z 2018 roku zawarłem szereg ostrzeżeń, dotyczących jej wykorzystania, jako środka płatniczego, wskazując na jej słabe miejsca, a w tym m.in. na możliwość zhakowania technologii tzw. rozproszonego rejestru (blockchaina), z którego korzystają krypto-waluty.

Podawałem konkretne przykłady poderwania zaufania do kryptologii stosowanej w krypto-walutach, np. po zhakowaniu giełdy krypto-walutowej Coincheck w Japonii, w wyniku czego skradzionych zostało 58 mln tzw. jenów NEM, czyli 527 mln dolarów, a atak ten dotknął 260 tys. użytkowników.

Tym razem chciałbym przedstawić innego rodzaju niebezpieczeństwo związane z funkcjonowaniem giełd krypto-walutowych, a (...)

więcej

Nielegalne wykorzystywanie poufnych informacji giełdowych zagrożeniem dla przejrzystości procesu inwestycyjnego

W jednym z wcześniejszych artykułów zamieszczonych na stronie vismagna.pl zwracaliśmy Państwa uwagę na problem tzw. tradingu algorytmicznego sugerując, aby inwestorzy giełdowi, a także spółki notowane na giełdzie, brali pod uwagę zagrożenia związane z tym agresywnym rodzajem tradingu giełdowego.

W tej publikacji chcielibyśmy przedstawić, na konkretnych przykładach, inny rodzaj niebezpieczeństwa związanego z inwestycjami giełdowym - nielegalne wykorzystywanie informacji o uczestnikach gry giełdowej, tzw. informacji insiderskich. Jest oczywistym, że inwestorzy giełdowi muszą posiadać wiarygodne informacje o spółkach, w które chcą zainwestować swoje pieniądze. Jednak, aby zachować równe szanse dla wszystkich giełdowych graczy informacje (...)

więcej

Rozgrywka wokół Huawei. Element wojny ekonomiczno-finansowej?

Zatrzymanie szefa największej prywatnej firmy w Chinach i jego ewentualna deportacja do Stanów Zjednoczonych to wydarzenie trudne do przecenienia. Faktycznie mamy tu do czynienia z ważnym precedensem, od którego może zależeć dalszy rozwój sytuacji ekonomicznej i politycznej na świecie. Wydaje się, że w walce o utrzymanie światowego przywództwa, Stany Zjednoczone podniosły stawki tak wysoko, jak to tylko możliwe.

Kanadyjska policja zatrzymała Meng Wanzhou – jedną z szefów giganta telekomunikacyjnego Huawei - już 1 grudnia, ale ogłoszono to dopiero 5. Powodem zatrzymania była prośba Stanów Zjednoczonych, które przeciwstawiają się ekspansji Huawei na światowych (...)

więcej

Czy czeka nas nowy kryzys ekonomiczny?

Dziesięć lat temu, w nocy z poniedziałku 15 września 2008 r. Bank Lehman Brothers złożył wniosek o ogłoszenie upadłości z prośbą o ochronę przed wierzycielami. Bankructwo czwartego, co do wielkości amerykańskiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers stało się początkiem globalnego kryzysu finansowego, który później przerodził się w globalną recesję. Jego zaistnienie wiąże się z szeregiem czynników, a w tym z: ogólnym, cyklicznym charakterem rozwoju gospodarczego i kryzysem na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych w 2007 roku. Zdaniem wielu specjalistów, przeżyty przez światową gospodarkę, kryzys finansowy z 2008 roku, może powtórzyć się również w niedalekiej (...)

więcej

Niemiecka gospodarka – cisza przed burzą

Niemiecka gospodarka wydaje się być w znakomitej kondycji. W ubiegłym roku z eksportem towarowym o wartości 1 207,5 mld euro i importem towarowym wartym 954,6 mld euro Niemcy osiągnęły rekordowy proficyt w handlu zagranicznym w wysokości 252,9 mld euro. Tym samym poprawiły swój i tak znakomity rezultat z 2015 r., gdy odnotowały nadwyżkę w handlu towarami w wysokości 244,3 mld euro. W przeliczeniu na głowę mieszkańca niemiecka nadwyżka eksportowa jest około 14-krotnie wyższa niż nadwyżka handlowa innej wielkiej potęgi eksportowej, jaką jest gospodarka chińska. Z liczących się światowych gospodarek tylko Szwajcaria osiąga tutaj lepsze wyniki (...)

więcej

Tajne organizacje w kształtowaniu nowego porządku świata

Planowanie nowego światowego porządku często przypisuje się tajnym organizacjom, w których uczestniczą przedstawiciele światowej elity. Warto, więc zadać sobie pytanie na ile te podejrzenia, są słuszne? Bardzo często, bowiem najłatwiej jest własne niepowodzenia tłumaczyć zmowami nieznanych, tajemniczych sił. Przyjrzyjmy się, więc kilku z takich organizacji spróbujmy wyciągnąć wnioski, co do ich faktycznego wpływu na losy świata.

Grupa Bilderberg

Grupa Bilderberg lub Klub Bilderberg – jest nieformalnym międzynarodowym stowarzyszeniem wpływowych osób ze świata polityki i gospodarki. W corocznych spotkaniach grupy, które odbywają się za zamkniętymi drzwiami, udział bierze od 120 do 150 osób (...)

więcej

Trading algorytmiczny – skuteczne wsparcie giełdowych inwestycji czy narzędzie giełdowych manipulacji?

Wychodząc z założenia, że wywiad gospodarczy powinien zwracać uwagę na zjawiska, które mają istotny wpływ na prowadzenie działalności biznesowej, pragniemy zwrócić uwagę czytelników, a szczególnie osób zamierzających inwestować na giełdzie, a jeszcze nie do końca z nią obytych, na problem tzw. tradingu (handlu) algorytmicznego lub tradingu wysokiej częstotliwości (HFT).

 

Problem ten podniósł ostatnio tygodnik „Uważam Rze” w artykule „Giełda i złodzieje czasu” z 23.04.2016, ale sprawa giełdowych technik HFT, jest szeroko dyskutowana na Zachodzie od czasu ukazania się książek Roberta Harrisa „Indeks Strachu” i Michaela Lewisa (...)

więcej

Wprowadzenie do cyklu artykułów nt. wpływu geopolityki na procesy gospodarcze we współczesnym swiecie

Zrozumienie skomplikowanej sytuacji politycznej i gospodarczej we współczesnym świecie, kreowanym przez media, nie jest sprawą prostą. Pół biedy, kiedy sytuacja ta jest w miarę stabilna, a główni gracze na światowej scenie podejmują bardziej lub mniej udane próby przestrzegania zasad „politycznej gry”. Gorzej, kiedy dochodzi do sytuacji konfliktowych, kiedy zasady te przestają obowiązywać, a do głosu dochodzą reguły „wojny”. Współczesna wojna, tzw. wojna „nowego typu”, z elementami działań hybrydowych toczy się przede wszystkim w przestrzeni informacyjnej, ekonomicznej i dyplomatycznej, a elementy walki zbrojnej wprowadzane są niezwykle rzadko i tylko w niezbędnym wymiarze, potrzebnym (...)

więcej

O co chodzi? Czyli kształtowanie nowego, polityczno-gospodarczego porządku świata

Nie bez przyczyny panuje przekonanie, że pisarze dysponują swego rodzaju intuicją pozwalającą im wcześniej od innych ludzi dostrzegać zjawiska, zachodzące w otaczających ich środowiskach. Potrafią je zdefiniować i przedstawić w swoich książkach. Przyglądając się z pewnym niepokojem rozwojowi sytuacji we współczesnym świecie, warto zwrócić uwagę na słowa znanej polskiej pisarki Olgi Tokarczuk, które wypowiedziała w jednym ze swoich wywiadów: „Wszyscy mamy poczucie, że zbliżamy się do jakiegoś krytycznego punktu. Stare idee się wyczerpały, a nie powstała żadna nowa. Czasem mi się wydaje, że świat czeka teraz na wojnę. A w każdym razie na coś innego&rdquo (...)

więcej

Rywalizacja ekonomiczno-finansowa we współczesnym świecie

Wyzwania rzucone Stanom Zjednoczonym.

W 2010 roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy /IMF/, przy wsparciu administracji B. Obamy, przeprowadził serię reform, które miały zmienić kwoty udziałów /i prawo głosów/, które odzwierciedlałyby dynamikę zmian zachodzących w światowej gospodarce, a szczególnie w gospodarkach grupy BRICS. Przez następne 5 lat amerykański kongres odmawiał ratyfikacji reform IMF, głównie ze względu na obawy wzrostu wpływu Chin, chociaż argument ten nie jest zbyt przekonywujący, ponieważ jedynym członkiem IMF z prawem veta są Stany Zjednoczone. W związku z takim stanowiskiem USA, IMF stał się instytucją mniej otwartą na współpracę międzynarodową.

(...)

więcej

Rywalizacja o nowe zasoby surowcowe. Arktyka

Można zauważyć, że żyjemy obecnie w warunkach, kiedy poprzedni ład światowy przestał istnieć, a nowy, który byłby akceptowany przez głównych „graczy” w światowej polityce jeszcze nie powstał. Państwa dominujące na światowej scenie politycznej przystąpiły do rozgrywki o nowy podział wpływów politycznych, o dominację ekonomiczną, nowy podział dóbr i kontrolę nad światowymi przepływami towarowymi. W artykule zwrócono uwagę na trwające zmagania tych państw w rywalizacji o dostęp do zasobów surowcowych na terenie Arktyki – regionu coraz bardziej dostępnego ze względu na postępujące ocieplenie klimatu.

 

Bogactwa naturalne, w coraz bardziej dostępnej ze (...)

więcej

Światowe zmagania o dominację militarną

Rywalizacja militarna we współczesnym świecie coraz bardziej zaczyna przypominać tę z okresu „zimnej wojny”. W wymiarze globalnym główna rozgrywka prowadzona jest pomiędzy USA i Rosją, z włączającymi się Chinami. W 2001 roku Stany zjednoczony wycofały się z Traktatu o ograniczeniu rozwoju broni antyrakietowej i rozpoczęły realizację projektu nazywanego dziś „Tarczą antyrakietową”. Projekt ten wg Amerykanów skierowany miał być przeciwko państwom próbującym uzyskać broń jądrową i środki przenoszenia dla niej, czyli przeciwko Iranowi i Korei Północnej, jednak Rosja od początku postrzegała go, jako skierowanego przeciwko sobie. Obecne rozmieszczenie środków „Tarczy antyrakietowej”, jak (...)

więcej

Ukraina w globalnej rozgrywce Rosji z Zachodem

Zmagania o utrzymanie lub uzyskanie dominującej pozycji w światowej geopolityce, toczą się z wykorzystaniem wszelkich możliwych środków i metod. Można pokusić się o stwierdzenie, że trwa wojna, w której, jak w znanym przysłowiu „wszystkie chwyty są dozwolone”. Wojna, prowadzona, jak na razie środkami ekonomicznymi i informacyjnymi, ale z szerokim wykorzystaniem zarówno służb wywiadowczych, jak i wszechobecnych pieniędzy, za pomocą których kupuje się ludzi, ich sympatie i przekonania polityczne. Jednym z elementów trwającej rozgrywki geopolitycznej jest z pewnością Ukraina, gdzie jak w lustrze odbijają się interesy głównych graczy politycznych o panowanie nie nad naszym (...)

więcej

Wnioski dla Polski, czyli Polska w trybach geopolityki

Przedstawione w pięciu wcześniejszych artykułach zmagania światowych potentatów o dominację w polityce, gospodarce i finansach, o dostęp do surowców, o kontrolę nad szlakami transportowymi, a także o zapewnienie sobie maksymalnego bezpieczeństwa, często kosztem innych państw, mają swoje reperkusje również dla naszego kraju. Trzeba je uwzględniać w prowadzeniu działalności gospodarczej, kreśleniu perspektywicznych planów rozwojowych przedsiębiorstw i firm różnego szczebla. Poniżej przedstawiono kilka wniosków, które zdaniem autora zasługują na uwagę.

 

Zmiany geopolityczne na świecie nie pozostawiają na uboczu również naszego kraju. Globalna rozgrywka Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników z (...)

więcej