Rosjanie aresztowani w USA, w związku z próbą obejścia embarga

Obywatel Rosji Oleg Nikitin został aresztowany w Stanach Zjednoczonych pod zarzutem oszustwa finansowego, stwierdził przedstawiciel Departamentu Sprawiedliwości USA.

Ministerstwo poinformowało, że USA oskarżyły dwóch Rosjan i rosyjską firmę KSE w związku z oszustwami finansowymi, informuje RIA Novosti. Sprawa dotyczy nie tylko Nikitina, ale również innego Rosjanina - Antona Cheremukhina, którzy przez pośredników próbowali kupić od amerykańskiej firmy turbinę gazową Vectra 40G, za 17,3 miliona dolarów. Według Departamentu Sprawiedliwości, turbina ta może być używana na platformach wiertniczych w Arktyce.

Departament Sprawiedliwości USA stwierdził, że „nielicencjonowane dostarczanie lub przekazywanie turbin Vectra rosyjskim firmom jest zabronione ze względów bezpieczeństwa narodowego. Rosjanom grozi kara do 20 lat więzienia.

Nikitin jest właścicielem ww. KS Engineering (KSE), spółki zarejestrowanej w Rosji. Dodatkowo, firma ta podejrzewana jest o spisek w celu prania pieniędzy, dokonywania oszustw finansowych i próby obejścia istniejących ograniczeń handlowych. W związku z tą sprawą, aresztowano także dwie inne osoby, obywateli Włoch.

__________

Źródło: Agencja RIA Novosti z 3.12.2019 r.