USA domagają się od Libanu pilnej likwidacji banku objętego sankcjami

Stany Zjednoczone domagają się, aby władze libańskie natychmiast zlikwidowały Jammal Trust Bank, który został objęty sankcjami za współpracę z Hezbollahem, powiedział zastępca sekretarza skarbu USA ds. Walki z Finansowaniem Terroryzmu, Marshall Billingsley.
„Oczekujemy, że władze libańskie podejmą odpowiednie kroki, zaczynając od natychmiastowej likwidacji banku, a na przeprowadzeniu spraw karnych wobec osób odpowiedzialnych za tę sytuację, kończąc” - powiedział Billingsley, przemawiając na forum Rady Atlantyckiej w Waszyngtonie. Według niego faktyczne załamanie banku, po umieszczeniu go na liście sankcji amerykańskich pokazuje, że „świadczenie usług finansowych na rzecz Hezbollahu zagraża istnieniu każdej firmy”. Billingsley odrzucił sugestię, że Hezbollah mógł korzystać z banku bez wiedzy jego kierownictwa. „Oni (bank) znali swojego klienta” - zapewnił Billingsley. 

Pod koniec sierpnia Stany Zjednoczone dodały do listy instytucji finansowych objętych sankcjami Jammal Trust Bank i jego oddziały - Trust Insurance Co. SAL, Trust Insurance Services SAL, Trust Life Insurance Co. SAL.

JTB jest średnim bankiem, dwudziestym szóstym, co do wielkości w Libanie. Posiada 22 oddziały w Libanie i trzy przedstawicielstwami za granicą. Od połowy 2000 r. Bank ten, według władz USA, świadczył usługi finansowe organom zarządzającym ruchem Hezbollah, oraz otwarcie powiązanym z tym ruchem, strukturom. Sankcje USA, de facto doprowadziły do upadku banku, którego aktywa znalazły się pod kontrolą libańskiego banku centralnego. Zgodnie z oczekiwaniami bank może zostać zlikwidowany lub sprzedany.

__________

Źródło: arabnews.com z 19.09.2019