Bank Centralny Rosji ujawnił nowy sposób kradzieży pieniędzy z kart bankowych, stosowany przez oszustów

Nowy sposób kradzieży środków finansowych przedstawiono w raporcie Centrum Monitorowania i Reagowania na Ataki Komputerowe w Sferze Kredytowo-Finansowej (FinCERT) Banku Rosji. Bank Centralny Rosji poinformował w nim, że atakujący zmieniają wychodzące numery telefonów na numery centrów telefonicznych banków i podszywają się pod personel ochrony.

„W 2019 r., w arsenale napastników pojawił się nowy sposób oszukiwania ofiar. Technologia zastępowania wychodzącego numeru telefonicznego numerami identycznymi z centralami telefonicznymi organizacji kredytowych pozwoliła im skutecznie podszywać się pod funkcjonariuszy ds. bezpieczeństwa banków i pod pozorem blokowania podejrzanych transakcji, kraść fundusze ofiar” - czytamy w dokumencie. W związku z tą sytuacją, od stycznia do sierpnia 2019 r. Bank Centralny zablokował prawie 5 tysięcy numerów telefonów. Oszuści najczęściej wykonują połączenia z numerów miejskich, w tym sfałszowanych.
A dokładnie raport stwierdza, że: „w rezultacie przeprowadzonych kontroli, FinCERT przesłał do operatorów sieciowych informacje o 4936 numerach komórkowych i numerach telefonów stacjonarnych o kodzie 8-800, z żądaniem zablokowania, w związku z ich wykorzystywaniem przy rozsyłaniu fałszywych SMS-ów i maili, atakach komputerowych, infekcjach złośliwym oprogramowaniem i tak dalej”.

Jednocześnie szefowa rosyjskiego banku centralnego, Elvira Nabullina, ostrzegła podczas swego wystąpienia w ramach forum Finopoli, że jeśli klient w rozmowie telefonicznej z bankiem proszony jest o podanie szczegółowych danych osobistych, powinien natychmiast przerwać rozmowę i oddzwonić na numer wskazany na karcie bankowej.
Z kolei, Anatolij Aksakow, przewodniczący Komitetu ds. Rynku Finansowego w Dumie Państwowej, powiedział, że Duma zaproponuje, aby operatorzy filtrowali numery telefonów, wykorzystywane przez oszustów, chociaż już teraz operatorzy telekomunikacyjni mogą ustalić autentyczność numeru wychodzącego i mogą filtrować zastąpione przez przestępców, oryginalne numery banków.

__________

Źródło: Rossiyskaya Gazeta, z 19.10.2019