Rosja i Iran uzgadniają współpracę swoich systemów finansowych, jako alternatywę dla SWIFT

Rosja i Iran określiły zasady współpracy między rosyjskim systemem komunikatów finansowych (SFPS) i jego irańskim odpowiednikiem SEPAM, jako alternatywę dla płatności dokonywanych za pośrednictwem systemu SWIFT. Krok ten podjęto celu ochrony przed sankcjami krajów trzecich - powiedział dziennikarzom rosyjski doradca prezydenta Jurij Uszakow.

„W celu ochrony dwustronnych powiązań handlowych i gospodarczych przed sankcjami krajów trzecich, podejmujemy działania w celu rozszerzenia bezpośrednich rozliczeń, korzystania z walut krajowych, ustanowienia interakcji między rosyjskim systemem transmisji komunikatów finansowych, a irańskim SEPAM, jako alternatywy dla dokonywania płatności za pośrednictwem SWIFT” - powiedział.

SWIFT to międzynarodowy międzybankowy system do przesyłania informacji finansowych i dokonywania płatności. Podłączonych jest do niego ponad 10,8 tys. największych organizacji finansowych, w ponad 200 krajach. Zarządzający system SWIFT już w październiku 2014 r. twierdzili, że są pod presją wielu państw, które nalegają na ich przystąpienie do sankcji wobec Federacji Rosyjskiej i odłączenia jej instytucji finansowych od systemu. Jak dotąd, zarządzający SWIFT nie ulegli naciskom.

Jednak sytuacja ta spowodowała, że Bank Rosji stworzył swój własny system komunikatów finansowych (SFPS), jako alternatywę dla systemu SWIFT. Celem takiego działania było, wg Uszakowa zapewnienie, gwarantowanego i nieprzerwanego świadczenia usług przesyłania wiadomości elektronicznych w transakcjach finansowych.

Stosunki amerykańsko-irańskie pogorszyły się w ostatnim roku, kiedy Stany Zjednoczone wycofały się z umowy nuklearnej z Teheranem, podpisanej wcześniej przez Iran, z tzw. „szóstką” tj. USA, Rosją Chinami, Niemcami, Francją i Wielką Brytanią. W odpowiedzi Iran zawiesił także wdrożenie kilku postanowień umowy. Ponadto Stany Zjednoczone ponownie wprowadziły sankcje wobec władz i przedsiębiorstw irańskich. Europejscy uczestnicy transakcji ogłosili zamiar utrzymania umowy.

__________

Źródło: www.banki.ru z 17.09.2019

 

Więcej nt. nawiązywania międzynarodowej współpracy finansowej poza systemem SWIFT, w artykule: „Dolar na cenzurowanym” - https://biznes.interia.pl/waluty/news/dolar-na-cenzurowanym,2630149,1023