Na prośbę USA we Włoszech zatrzymano obywatela Rosji podejrzanego o szpiegostwo przemysłowe

We Włoszech, na wniosek Stanów Zjednoczonych, aresztowano głównego menedżera rosyjskiej ODK (Obyedinennoy Dvigatelestroitelnoy Korporatsji) Aleksandra Korshunowa, który bezpośrednio nadzoruje prace związane z konstrukcją silników lotniczych. Tym samym jeden z najważniejszych rosyjskich projektów zaawansowanych technologii jest zagrożony. Chodzi o stworzenie silnika PD-14 dla nowego rosyjskiego samolotu pasażerskiego MS-21.

O co i na ile sprawiedliwie oskarża się Rosjanina?

Aresztowany we Włoszech, pracownik ODK (część koncernu Rostec, ros. Ростех), Alexander Korshunov, jest podejrzany o kradzież tajemnic handlowych amerykańskiej firmy lotniczej GE Aviation potrzebnych dla modernizacji rosyjskich silników PD-14. Grozi mu do 10 lat więzienia. Wraz z nim w sprawę zaangażowany jest obywatel Włoch Maurizio Paolo Bianchi, który wcześniej zajmował wysokie stanowisko w spółce zależnej GE Aviation. Firmy rzekomo zawarły umowę na usługi doradcze, informuje TASS.

Wydarzenie wywołało poważne poruszenie. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że zatrzymanie pracownika ODK, na wniosek Stanów Zjednoczonych we Włoszech jest przykładem nieuczciwej konkurencji. W związku z aresztowaniem Korshunowa, dyplomaci z ambasady rosyjskiej w Stanach Zjednoczonych odwiedzili Departament Stanu. Zażądali natychmiastowego wycofania wniosku o jego ekstradycję do Stanów Zjednoczonych.
Ambasada zauważyła również, że przypadek Korshunowa wpisuje się w „niedopuszczalną praktykę władz USA polowania, na rosyjskich obywateli na całym świecie”. O kwestię tę zapytano nawet prezydenta Władimira Putina podczas odbywającego się we Władywostoku, Wschodniego Forum Ekonomicznego. „Oskarża się go o kradzież niektórych tajemnic, kiedy mamy umowę z włoską firmą na konsultacje. To globalna praktyka, otwarta działalność komercyjna. Teraz amerykańscy przyjaciele twierdzą, że coś tam ukradli. W tym przypadku mamy do czynienia (z ich strony) z nieuczciwą konkurencją” - odpowiedział Putin.

Wcześniej przedstawiciele włoskiej policji powiedzieli, że aresztowanie Korshunowa zostało przeprowadzone zgodnie ze standardową praktyką Interpolu.

W rosyjskich mediach można znaleźć sporo bliższych informacji na temat tej sprawy. Niektóre z nich wprost stwierdzają, że chodzi o kradzież dokumentacji General Electric w interesie programu PD-14, czyli stworzenia silnika do nowych rosyjskich samolotów średniego zasięgu MC-21. Inne, jak np. gazeta Vzgliad twierdzą, że nie jest to do końca prawda, a samo wydarzenie przedstawia się następująco.

Alexander Korshunov utrzymywał bliski kontakt z  Maurizio Paolo Bianchi, obywatelem Włoch, 59. letnim, pracownikiem włoskiego oddziału GE Aviation Corporation. Jest to jeden z największych na świecie producentów silników lotniczych z siedzibą w amerykańskim stanie Ohio, filia General Electric (GE). Około 2013 r. Bianchi opuścił GE i całkowicie oddał się pracy dla włoskiej firmy Aeronova, która na podstawie formalnej umowy świadczyła usługi doradcze na rzecz rosyjskiej firmy Aero Dvigatieli, spółki zależnej od ODK.
Maurizio Bianchi jest głównym podejrzanym w tej historii. Zatrudnił byłych i obecnych pracowników włoskiego oddziału GE Aviation do prac konsultacyjnych w bardzo wąskim i specyficznym aspekcie, powołując się na Korshunowa. W lutym tego roku konsultanci (obywatele USA i Włoch) rzekomo przedłożyli klientowi przygotowany raport, w którym „przedstawili swoje zalecenia dotyczące konstrukcji skrzyni biegów dla PD-14”. Raport został sporządzony oficjalnie na podstawie umowy zawartej przy pośrednictwie Bianchi’ego. Opłata za wykonaną usługę miała zostać dokonana osobiście przez Korshunowa. I podobno Korshunov zapłacił za tę pracę, spotykając się z pracownikami GE Aviation na pokazach lotniczych w Le Bourget we Francji i w Mediolanie we Włoszech.

Maurizio Bianchi został zatrzymany 31 sierpnia, po czym w Stanach Zjednoczonych wydano międzynarodowy nakaz aresztowania Aleksandra Korshunowa. Dlaczego przyleciał do Włoch nie jest jasne. Rosyjskie media przypuszczają, że najprawdopodobniej FBI zmusiło Bianchi do wezwania Korshunowa do Włoch „w pilnej sprawie”, a po przyjeździe został aresztowany na lotnisku w Neapolu.

W całej tej historii problem polega na tym, że Amerykanie nie mogą oskarżyć Rosjanina bezpośrednio o szpiegostwo. Jedynym, pewnym zarzutem stawianym wobec Korshunowa jest to, że rzekomo zapłacił za pracę konsultantów zatrudnionych przez Bianchi na spotkaniach w Le Bourget i Mediolanie. Dodatkowo USA twierdzą, że jest wielce prawdopodobne, że „podczas konsultacji i sporządzaniu raportów technicznych”, czyli przy wykonaniu „oficjalnie zarejestrowanej i płatnej pracy”, pracownicy GE „wykorzystali tajemnice handlowe będące własnością GE. Obrońcy Korshunowa ripostują, że „jeśli GE Aviation zatrudnia pracowników, którzy nie są w stanie odróżnić zwykłej dokumentacji od ‘tajemnic handlowych’, to jest to ich problem”.

 

Alexander Yuryevich Korshunov ma 57 lat, ukończył Moskiewski Instytut Energetyki (MEIT) w czasach pierestrojki, ale nigdy nie pracował w swojej specjalności. W swoim  życiorysie ma wielce wymowną lukę, jeżeli chodzi o pracę w latach 90., po której ukończył Akademię Dyplomatyczną przy rosyjskim MSZ i zostaje dyplomatą zawodowym. Pracuje, jako trzeci sekretarz, wicekonsul w Stambule, drugi i pierwszy sekretarz rosyjskiej misji przy misji ONZ w Kenii. Mówi po angielsku, francusku i turecku. Po 2003 r. Korshunow przeszedł do Rostec i był odpowiedzialny za przygotowanie programu docelowego rozwoju lotnictwa i budowy silników morskich do 2025 r., Biorąc pod uwagę analizę rozwoju podobnych programów w USA, Francji i Wielkiej Brytanii („biorąc pod uwagę analizę” - to ważne), nadzorował współpracę międzynarodową w sprawie tworzenia centrów kompetencji technologicznych z AVIO (Włochy), MTU (Niemcy), SNECMA (Francja). W latach 2017–2018 pełnił funkcję wiceprezesa państwowej korporacji rozwoju VEB.RF ds. programów lotniczych. W listopadzie 2018 r. został mianowany dyrektorem ds. rozwoju firmy ODK. Był członkiem zarządów kilkunastu różnych wyspecjalizowanych firm rosyjskich, a nawet białoruskiego Belvnesheconombanku w Mińsku.

__________

Źródła: Vzgliad z 06.09.2019, www.wsj.com z 5.09.2019, analiza śmp.