Globalna „gorączka złota”

Oczekuje się, że w najbliższym czasie Bank Rezerw Indii (RBI) zwiększy swoje rezerwy złota o kolejne 1,5 mln uncji, czyli o 46,7 tony. W ten sposób indyjskie zapasy złota osiągną rekordowy poziom. Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego Indie są dziesiątym krajem na świecie pod względem wielkości zgromadzonego złota i tylko w bieżącym roku, nabyły 8,2 tony tego szlachetnego metalu. Wcześniej, w 2018 r. RBI zakupił 42,3 tony złota, co powoduje, że indyjski regulator (bank centralny) posiada obecnie 608,7 ton tego cennego kruszcu, który stanowi około siedmiu procent rezerw walutowych kraju.

Działania RBI odzwierciedlają trend obowiązujący obecnie wśród światowych regulatorów walutowych. Według najnowszego raportu World Gold Council (WGC), banki centralne na całym świecie nabyły w 2018 roku 651,5 tony złota. Jest to nieobserwowany wcześniej, wzrost zakupów złota o 74%, licząc rok-do-roku.

Co jest powodem, tej swego rodzaju „mody” na żółty kruszec? Wiele krajów gromadzi złoto, próbując zdywersyfikować swoje zagraniczne rezerwy walutowe wobec dolara amerykańskiego, w związku z licznymi konfliktami geopolitycznymi, wojnami handlowymi i sankcjami stosowanymi, pod różnymi pretekstami przez Waszyngton, wobec innych uczestników globalnych rynków.

Według najnowszych danych Ludowego Banku Chin, kraj ten będący szóstym największym na świecie  posiadaczem rezerw złota, podniósł tylko w marcu br., poziom tych rezerw o 60,62 mln uncji do 1900 ton. Miesiąc wcześniej (w lutym br.) był to wzrost o 60,26 mln uncji. Tymczasem Bank Centralny Rosji poinformował, że w marcu br. zwiększył swoje rezerwy walutowe w złocie o około 18,7 do poziomu ponad 2170 ton.

„Wydaje się, że powstał jakiś wzorzec zachowań banków centralnych, nie tylko RBI, który przejawia się tym, że banki te dążą do zwiększania rezerw złota w sytuacjach, gdy niepewne jest globalne otoczenie makroekonomiczne”, powiedział agencji Bloomberg, Howie Lee, ekonomista z OCBC Bank Singapuru. „To nie przypadek, że jednym z największych nabywców złota w ostatnich miesiącach były Chiny, które są w trakcie napięć handlowych z USA i w ten sposób dążą do dywersyfikacji swoich bilionowych rezerw dolarowych”.

__________

Źródło: Bloomberg, 18.04.2019