Szefowie największych firm przestali wierzyć we wzrost globalnej gospodarki

Według wyników corocznego sondażu PwC przeprowadzonego przed Światowym Forum Gospodarczym w Davos, liczba menedżerów największych światowych firm (prezesów) spodziewających się spadku tempa wzrostu globalnej gospodarki wzrosła sześciokrotnie. Według Interfax jest to rekordowy skok w pesymizmie.

30% respondentów uważa, że globalne ożywienie gospodarcze ulegnie spowolnieniu w ciągu roku. Rok temu tylko 5% respondentów tak uważało. Najbardziej optymistyczne odpowiedzi padły w Stanach Zjednoczonych: z 63% do 37% rocznie. Tylko 35% prezesów jest przekonanych o perspektywach rozwoju swoich firm w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Liczba takich menedżerów spadła o 7% w porównaniu z ubiegłym rokiem.

W Chinach poziom zaufania spadł z 40% do 35%, w USA - z 52% do 39%, a w Niemczech - z 33% do 20%. Jako główne przyczyny pesymistycznych nastrojów wymieniano wprowadzenie nowych ceł i konflikty handlowe.

W badaniu wzięło udział 1 tys. 378 prezesów dużych firm z 91 krajów świata, a 59% z nich to osoby prywatne. Badanie przeprowadzono we wrześniu i październiku 2018 r.

__________

Źródło: Interfax z 21.01.2019