Chiny przygotowują kroki odwetowe w związku z sytuacją wokół Huawei w Czechach

W związku ze środkami wobec firmy Huawei podjętymi przez rząd czeski, po oświadczeniu czeskiego Narodowego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informatycznego (NUKIB), że produkty i technologie tej firmy, jak również firmy ZTE, stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa Czech, Chiny są gotowe podjąć działania odwetowe – stwierdził prezydent Czech Milos Zeman, występując w  TV Barrandov.

"Według informacji już dostępnych niektórym członkom rządu (Republiki Czeskiej), w związku z kampanią podjętą w Czechach przeciwko Huawei , Chiny przygotowują kroki odwetowe, które mogą dotknąć kilku obszarów gospodarki" - powiedział Zeman. Jego zdaniem, działania Chin mogą w szczególności wpłynąć na interesy koncernu Škoda i grupy inwestycyjnej PPF. Prezydent przypomniał, że podczas jego listopadowej wizyty w ChRL koncern samochodowy Škoda Auto podpisał ważną umowę o inwestycjach w tym kraju. "Jeśli Chiny zdecydują się ograniczyć wsparcie dla naszej działalności inwestycyjnej, wpłynie to negatywnie nie tylko na przedsiębiorstwo (Škoda Auto), ale także na całą branżę motoryzacyjną, a tym samym na całą czeską gospodarkę", powiedział Zeman. Dodał, że zagrożona została również, niedawno zawarta umowa między Huawei i PPF o stworzeniu nowej mobilnej sieci komórkowej 5G w Czechach.

W połowie grudnia szef NUKIB, Dushan Navratil, oświadczył, że według jego  urzędu, produkty Huawei i ZTE stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa Republiki. Według Navratila chińskie prawo wymaga od chińskich firm prywatnych realizacji zadań wywiadowczych w krajach, w których prowadzą działalność.  Ostrzeżenie ze strony NUKIB uzasadnione zostało również tym, iż wcześniejszy raport czeskiej Służby Bezpieczeństwa i Informacji SBI (kontrwywiad), stwierdzał nasilenie działalności służb wywiadowczych ChRL w Czechach, głównie w zakresie szpiegostwa przemysłowego.

Według Zemana szefowie SBI i NUKIB swoimi oświadczeniami, zagrozili interesom gospodarczym Republiki Czeskiej, nie mając żadnych konkretnych dowodów. "Stworzyli sytuację, w której,  w związku z cyfryzacją gospodarki, nie będziemy mieli środków, aby zwiększyć czterokrotnie koszty finansowania wysoce złożonej technologii 5G" - powiedział prezydent, co oznacza, że konkurenci Huawei oferują znacznie wyższe ceny za wprowadzenie w Czechach technologii 5G.

W poniedziałek, 7. stycznia premier Andrei Babisz powiedział, że czeski rząd polecił odpowiednim służbom przeprowadzenie analizy ryzyka związanego z korzystaniem z oprogramowania komputerowego, stworzonego przez chińskie firmy Huawei i ZTE. Według niego audyt będzie dotyczyć około 160 wiodących resortów, firm i przedsiębiorstw, zarówno publicznych, jak i prywatnych, z którymi NUKIB będzie ściśle współpracował.

__________

Źródło: PAP, TV Barrandov, z dnia 10.01.2019