USA obwiniają Chiny o szpiegostwo przemysłowe

Stany Zjednoczone oskarżyły chińskich obywateli, których uważają za chińskich oficerów wywiadu oraz wynajętych hakerów, o kradzież informacji wywiadowczych, własności intelektualnej i tajemnic handlowych w dziedzinie lotnictwa, oświadczył 30.10.br. przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości. Domniemani oficerowie wywiadu Zha Rong, Chai Meng i ich wspólnicy są oskarżani o to, że pracując w Ministerstwie Bezpieczeństwa Państwowego prowincji Jiangsu, dokonali kradzieży informacji z prywatnej, amerykańskiej firmy. Prokuratura podejrzewa również o popełnienie podobnego przestępstwa pięciu domniemanych chińskich hakerów, którzy rzekomo próbowali ukraść dane na temat komercyjnych silników lotniczych opracowanych wspólnie przez producentów z UE i USA. Amerykański Departament Sprawiedliwości wyjaśnił, że w Chinach opracowywane są analogi tych silników. Był to już trzeci przypadek od początku września 2018 roku, kiedy Stany Zjednoczone wniosły oskarżenia przeciwko domniemanym funkcjonariuszom służb wywiadowczych ChRL o szpiegostwo przemysłowe.

Dwa dni później 1. listopada, prokurator generalny USA Jeff Sessions oświadczył, że Stany Zjednoczone oskarżyły kolejne dwie firmy i trzy osoby o szpiegostwo przemysłowe na korzyść Chin. Powiedział, że oskarżenia odnoszą się do ulokowanej na Tajwanie firmy United Microelectronics Corp. i chińskiej Fujian Jinhua Integrated Circuit, Co., Ltd. Według zarzutów, szkoda wyrządzona pokrzywdzonej, amerykańskiej firmie wyniosła 8,75 miliarda dolarów.

Tymczasem oficjalny przedstawiciel chińskiego MSZ Lu Kan, występując 2. listopada br. na konferencji prasowej w Pekinie oświadczył, że Stany Zjednoczone występując z oskarżeniami wobec chińskich obywateli o szpiegostwo przemysłowe, powinny przedstawić konkretne dowody ich przestępczej działalności. Wcześniej ten sam przedstawiciel chińskiego MSZ uznał za sfabrykowane zarzuty przeciwko aresztowanemu w Belgii i wydanemu USA, pracownikowi chińskiego ministerstwa bezpieczeństwa wewnętrznego Xu Yanjun (znanego również, jako Qiu Hui i Zhang Hui), oskarżonego o spiskowanie z zamiarem szpiegostwa przemysłowego i dokonania kradzieży tajemnic handlowych z wielu amerykańskich firm zajmujących się przemysłem kosmicznym i lotniczym.

__________

Źródło: scoopnest.com