Złoto, jako waluta rezerwowa

Węgierski bank centralny (MNB) dziesięciokrotnie zwiększył w ostatnim czasie rezerwy złota. Jak podano w środowym komunikacie, to jeden z najbezpieczniejszych aktywów na świecie, który może odgrywać rolę stabilizującą i działać, jako linia obrony na przykład w niesprzyjających warunkach rynkowych. Węgierski bank kupił złoto po raz pierwszy od 1986 roku. W ostatnich miesiącach złote rezerwy powiększyła także Polska.

Jak wyjaśniono w komunikacie, złoto zostało przetransportowane na Węgry w pierwszej połowie października. Dodano, że przy podejmowaniu decyzji o zwiększeniu rezerw kierowano się długoterminowymi celami i strategią gospodarczą kraju. Po zakupach węgierskie rezerwy wzrosły z 3,1 do 31,5 tony. Tym samym zapasy złota wróciły do poziomu z czasów II wojny światowej.

Jak przypomniano w komunikacie, MNB pod koniec wojny przewoził złote sztabki i monety ważące około 30 ton w legendarnym "złotym pociągu" (zawierał mienie węgierskich Żydów), który jechał z Budapesztu do Spital am Pyhrn w Austrii. Następnie wykorzystano je do produkcji nowej waluty - forinta.

Pod koniec lat 80. XX wieku zapasy złota oscylowały wokół 40-50 ton, a następnie spadły do zaledwie 3,1 tony w okresie transformacji politycznej na początku lat 90.

Złoto stanowi 4,4 procent międzynarodowych rezerw Węgier, co odpowiada średniej typowej dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej (spoza strefy euro).

Jak informował pod koniec września brytyjski dziennik "Financial Times", od początku roku do końca sierpnia banki centralne kupiły rekordową ilość złota - w sumie 264 ton tego kruszcu. Swoje zasoby w największym stopniu zwiększyły takie państwa jak  Rosja, Turcja czy Kazachstan.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy globalna wielkość zakupów złota wyniosła ponad 148 ton, czyli o 22 procent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Najwięcej złota zakupiły Rosja (99,2 tony złota) i Turcja (18,5 tony). Rezerwy złota Banku Centralnego Rosji po raz pierwszy przekroczyły 2000 ton i w chwili obecnej rosyjskie rezerwy stanowią 17 procent światowych rezerw tego kruszcu. Ich wartość szacuje się na ponad 78 miliardów dolarów. Rezerwy złota zwiększyły także Kazachstan (o 14,4 tony), Indie (o 13,7 tony) i Polska (o 13,7 ton).

Jak widać w gronie państw kupujących złoto znalazła się także Polska, która we wrześniu zwiększyła rezerwy kruszcu o 4,4 tony. To nie pierwsze zakupy w tym roku. Wcześniej, w lipcu i sierpniu polski bank centralny kupił w sumie dziewięć ton kruszcu.

Tym samym nasze rezerwy złota zwiększyły się z 103 do ponad 116 ton.

__________

Źródło: Bloomberg, tvn24bis.pl z 17.10.2018