Chiny rzucają wyzwanie dolarowi na Londyńskiej Giełdzie Metali

Według dyrektora Londyńskiej Giełdy Metali (LME) Matthew Chamberlain’a, wkrótce na tej giełdę mogą zostać wprowadzone kontrakty terminowe na metale denominowane w chińskiej walucie. Obecnie inwestorzy handlują produktami metalowymi na LME w dolarach amerykańskich. W wywiadzie dla South China Morning Post, Chambelain zatwierdził, że „decydowanie chcielibyśmy zbadać możliwość wprowadzenia produktów denominowanych w offshore renminbi [1]".

LME, która jest własnością Hong Kong Exchanges and Clearing (HKEX), obecnie pozwala inwestorom na wykorzystanie chińskiej waluty, jako zabezpieczenia. W lipcu ubiegłego roku giełda HKEX rozpoczęła także transakcje terminowe na waluty denominowane w juan.

Jeżeli chodzi o giełdę londyńską, to dyrektor naczelny LME nie sprecyzował, kiedy nowe kontrakty futures [2] dotyczące metali zaczną się zmieniać w Londynie. Jednak Chamberlain jest podobno przekonany, że kontrakty futures denominowane w yuanach są skazane na sukces, ponieważ chińska waluta jest coraz bardziej wykorzystywana w globalnych finansach. "Chińscy inwestorzy są zdecydowanie bardzo aktywnymi klientami w LME. Handlują na kontynencie za pośrednictwem brokerów, którzy są członkami LME lub firm zachodnich", powiedział cytowany przez media. "Wierzymy, że wraz z rosnącą liczbą chińskich transakcji na naszym rynku, więcej chińskich firm zechce dołączyć do LME."

Pierwsze kroki w kierunku internacjonalizacji chińskiego renminbi zostały podjęte prawie dziesięć lat temu, kiedy Pekin zezwolił na wykorzystanie tej waluty w handlu i inwestowaniu. W 2016 r. Juan znalazł się w koszyku SDR (Special Drawing Right) obok dolara amerykańskiego, jena japońskiego, euro i funta brytyjskiego. Ruch ten nadał juanowi status waluty rezerwowej.

Na początku tego roku Chiny, największy na świecie importer ropy naftowej, wprowadziły na giełdę kontrakty denominowane w juanach z ropą naftową, które przyciągnęły prawie 27 miliardów juanów (4 miliardy dolarów) podczas pierwszej sesji giełdowej. Kontrakty te wykazały duże zainteresowanie  ze strony inwestorów krajowych i zagranicznych.

__________

Źródło: South China Morning Post z 23.05.2018

=====

[1] Renminbi – z chińskiego rénmínbì; dosł. „waluta ludowa”), Juan (pinyin: yuán) - waluta Chińskiej Republiki Ludowej. Kod ISO 4217 to CNY (skrót od ang. Chinese yuan), inny skrót to RMB. Chińska waluta posiada dwa odrębne rynki: wewnętrzny dla rezydentów oraz zewnętrzny. Na rynku wewnętrznym obowiązującą walutą jest tzw. onshore renminbi (CNY), a na rynku zewnętrznym (zagranicznym) tzw. offshore renminbi. Na rynku zagranicznym waluty oznaczone są różnymi skrótami: w Hongkongu – CNH, Tajwanie – CNT, Singapurze – CNS.

[2] Kontrakty  terminowe  (futures) stanowią ciekawą alternatywę dla inwestycji w akcje. Z roku na rok cieszą się one coraz większym zainteresowaniem nie tylko wśród dużych graczy, lecz także wśród drobnych Inwestorów. Specyfika kontraktu futures: kontrakt  terminowy to  umowa  kupna  lub  sprzedaży danego instrumentu finansowego po ustalonej cenie w określonym terminie. W praktyce oznacza to, iż poprzez kupno kontraktu futures inwestor zapewnia sobie możliwość nabycia ustalonego waloru po stałej cenie w przyszłości, niezależnie od ceny rynkowej tego waloru w przyszłości.