Chiny uruchomiły globalny system płatności w juanach

Chiński Bank Centralny uruchomił światowy system płatniczy, który realizuje międzynarodowe transakcje finansowe w juanach. Celem wprowadzenia Chińskiego Międzynarodowego Systemu Płatniczego (CIPS - China International Payment System) jest  umiędzynarodowienie juana. Jest to równocześnie swego rodzaju wyzwanie dla światowej dominacji amerykańskiego dolara.

Cytowana przez Financial Times Chinka Helen Wong, jedna z dyrektorów banku HSBC stwierdziła, że „ustanowienie CIPS jest ważnym krokiem milowym w procesie umiędzynarodowienia juana, zapewniającym infrastrukturę, która połączy światowych użytkowników juana w ramach jednego systemu płatniczego”.

CIPS akceptuje płatności w ramach takich transakcji jak: handel międzynarodowy, inwestycje bezpośrednie oraz wpłaty i przepływy finansowe. System jest czynny dla operacji finansowych przez 11 godzin w ciągu doby. Pierwsza operacja w ramach CIPS została zrealizowana przez Standard Chartered Bank dla szwedzkiej IKEA.

Chiny próbują zmniejszyć zależność swoich transakcji finansowych od światowego systemu transakcyjnego SWIFT. Oczekują również, że nowy system znacznie zredukuje koszty i czas transferu pieniędzy.

__________

Źródło: rt.com z 09.10.2015