Problemy niemieckiej gospodarki

Produkcja przemysłowa w kwietniu skurczyła się w Niemczech aż o 1 proc. w porównaniu do marca. Ekonomiści spodziewali się tutaj wzrostu o 0,3 proc. Co gorsza, gdyby wyliczając ją, wyłączyć energię i budownictwo – dwa najbardziej zmienne sektory – spadek byłby jeszcze większy i sięgnął aż 1,7 proc.

Hamuje też przemysł we Francji. Tam produkcja przemysłowa zmniejszyła się o 0,5 proc., choć ekonomiści prognozowali, podobnie jak w Niemczech, że urośnie o 0,3 proc.

Słabe dane o produkcji przemysłowej w Niemczech to nie koniec niepokojących informacji. Niemiecki eksport spadł o 0,3 proc., a zamówienia produkcyjne, aż o 2,5 proc. W sumie przez trzy z czterech pierwszych miesięcy roku w Niemczech malała produkcja, zamówienia w przemyśle oraz eksport.

Wg Reutersa, coraz częściej problemy niemieckiej gospodarki łączy się z nową polityką handlową USA. Protekcjonizm Trumpa, wg agencji, tworzy dodatkową niepewność w niemieckich firmach.

Do tego dochodzą jeszcze problemy Deutsche Banku. Amerykańska Rezerwa Federalna uznała, że Deutsche Bank znajduje się w "trudnej sytuacji" i wpisała go na listę tzw. banków  problematycznych, których sytuacja jest na tyle niepewna, że zagraża ich finansowej wiarygodności. To tzw. lista obserwacyjna. Jak poinformował "Wall Street Journal", decyzja o wpisaniu na nią największego niemieckiego banku  została podjęta już w ubiegłym roku, ale ujawniono ją dopiero teraz.

Gospodarcze problemy Niemiec mogą uderzyć w Polską gospodarkę. Nasz rozwój gospodarczy zależy m.in. od eksportu, gdzie już widać problem - w kwietniu był on niższy o ok. 6 proc. w porównaniu z marcem. A ten w największym stopniu zależy od tego, ile od polskich firm kupują ich najważniejsi niemieccy i dalej unijni odbiorcy.

__________

Źródło:  Marcin Kaczmarczyk, blog „PortalTechnologiczny.pl” z 08.06.2018