Naruszenie patentów kosztowało Samsung 539 mln USD

Kalifornijski są zobowiązał korporację Samsung do wypłaty firmie Apple 539 milionów USD kary finansowej za naruszenie patentów, podała gazeta „USA Today”.

Podano, że z tej ogólnej kwoty, 533,3 mln dolarów stanowi kara za poza-patentowe wykorzystanie wzorca przemysłowego, a 5,3 mln  dolarów za naruszenie patentów na wynalazki.

Apple liczyła na otrzymanie tytułem zadośćuczynienia kwoty 1 miliarda USD, ponieważ zdaniem firmy, Samsung zarobiła na wykorzystaniu patentów co najmniej 1mililiard i powinna wypłacić wszystkie pieniądze zarobione ze sprzedaży smartfonów, w których bezprawnie wykorzystano opatentowane wcześniej, technologie i rozwiązania projektowe.

Z kolei Samsung chociaż przyznała swoja winę, to zgadzała się na wypłatę kwoty zaledwie 28 milionów USD, twierdząc, że wykorzystane podzespoły i elementy projektu, nie stanowią całości urządzenia, a jedynie jego niewielką część.

Postępowanie sądowe pomiędzy dwoma firmami ciągnęło się od 2011 roku, ale dotąd orzeczenia różnych sądów nie zadowalały żadnej ze stron.

___________

Źródło: USA Today z 25.05.2018