Nowy Jedwabny Szlak dociera do naszej części Europy

Podczas szczytu szefów rządów państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin w tzw. formacie 16 + 1, przebywający w Budapeszcie premier Chin Li Keqiang zapowiedział 27. listopada br., że Chiński Bank Rozwoju przeznaczy 2 miliardy dolarów na inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej.

Ponadto Li zapowiedział też "drugi etap funduszu współpracy i inwestycji", którego wartość ma wynieść dodatkowy miliard dolarów. Szef chińskiego rządu nie poinformował, kiedy dokładnie mają rozpocząć się oba projekty. Ocenił natomiast, że współpraca między Chinami a Europą Środkowo-Wschodnią jest oparta na "wzajemnym szacunku" i korzystna dla każdej ze stron.  Stwierdził m.in., że "ten rodzaj kooperacji sprawia, iż globalizacja może dotrzeć do każdej części świata i może być łatwo dostosowana do rzeczywistości każdego kraju".

Ogłoszony plan inwestycji wpisuje się w globalną chińską inicjatywę Pasa i Szlaku, nazywaną również Nowym Jedwabnym Szlakiem. Ma ona na celu budowę lądowych i morskich korytarzy transportowych pomiędzy krajami Azji, Europy i Afryki a Chinami, stymulację światowego handlu i rozszerzenie wpływów gospodarczych Chin. W grupie 16 + 1 oprócz Chin znajdują się: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia. Format został zapoczątkowany w 2012 r. na szczycie w Warszawie.

Wg analiz ekonomicznych, dotychczasowa współpraca partnerów w formacie 16 + 1 w latach 2011 - 2015 spowodowała wzrost handlu pomiędzy państwami Europy Środkowo-Wschodniej i Chinami o około 30%, a chińskie bezpośrednie inwestycje w regionie uległy podwojeniu (do wartości 1,8 mld USD). Analitycy zauważają również, że największa gospodarka, jaką w tym regionie jest gospodarka Polski, zdołała przyciągnąć chińskie inwestycje jedynie na poziomie znacznie mniejszej Grecji, 20 razy mniej od Niemiec.

__________

Źródło: PAP