Stany Zjednoczone przygotowują się do masowego zmniejszenia ilości dolarów w światowym systemie finansowym

Poczucie względnego walutowego spokoju, spowodowanego prowadzeniem przez amerykańską Rezerwę Federalną planowej polityki słabego dolara, zbliża się do końca. Coraz więcej faktów wskazuje na to, że już niedługo kurs amerykańskiej waluty zacznie szybko rosnąć, a jego podaż na rynki finansowe – maleć.

Oczekuje się, że na następnym posiedzeniu FED zostanie ogłoszony początek operacji związanej ze zmniejszeniem bilansu. Wg zamierzeń członków Komitetu ds. Otwartych Rynków dolar, który obficie wlewał się na rynki finansowe po kryzysie 2008 roku, „ciągnąc” w górę indeksy akcji i rynek kredytowy, będzie konfiskowany z systemu i de facto niszczony.

W pierwszym etapie planuje się „zniszczyć” po 10 miliardów USD miesięcznie, po czym wielkość ta zostanie zwiększona do 50 miliardów. Za taką decyzją opowiedziała się większość członków Komitetu, z których wielu proponowało zajęcie się „ściąganiem dolara” z rynku jeszcze w czerwcu br.

Wg amerykańskich urzędników finansowych, nadmiar łatwo dostępnych dolarów przyczynił się do masowych spekulacji i tworzenia i powstawania „baniek” finansowych. W sierpniu br. indeksy amerykańskich spółek ustanowiły historyczne maksima: indeks S&P500 od listopad 2016 wzrósł o 16% i przez 10 miesięcy ani razu nie zmniejszył się na więcej niż 3%.

W ramach programów ilościowego „zmiękczenia”, przyjętych w celu przeciwdziałania świtowemu kryzysowi 2008 roku, FED wlał na rynki finansowe ok 3,5 biliona dolarów USA. W efekcie światowy system finansowy został przepełniony bezpłatnymi środkami finansowymi, które wylewając się na rynki spowodowały ich gwałtowny wzrost.

Teraz FED będzie próbować „ściągnąć” cały nadmiar pieniędzy wszystkimi dostępnymi metodami. Dla realizacji tego zadania Departament Skarbu USA zamierza w czwartym kwartale tego roku znacznie zwiększyć emisję papierów dłużnych.

Przypuszczalnie, w terminie od października do grudnia br. amerykański „odkurzacz obligacji” wyssie z rynku w sumie 501 miliardów. Rozmieszczenie rekordowej liczby obligacji, rozpocznie się w drugiej połowie października. Przy czym prawie połowa ogólnej ilości środków – 114 miliardów USD planuje się zebrać w ciągu dwóch tygodni, do 31 października. W listopadzie planuje się emisję obligacji na kwotę 243 miliardy USD.

Skutki. Co do skutków zaplanowanego przez FED ściągnięcia dolarów z rynku, to ich główny ciężar spadnie na kraje rozwijające się. Wg banku JP Morgan, FED w ciągu trzech lat może zmniejszyć bilans na kwotę 2,2 biliona USD. Sytuacja ta spowoduje odpływ kapitału z rozwijających się rynków w wysokości 220 miliardów USD. Wg dyrektora Instytutu Finansów Międzynarodowych S. Gibbs, każdy ściągnięty przez FED z rynku dolar, zmniejsza przypływ kapitału do krajów rozwijających się o 10 centów.

Poza tym na rynku znajdować się będzie mniej dolarów, co oznacza, że waluta ta podrożeje. Okres taniej amerykańskiej waluty się kończy. Należy oczekiwać kolejnych maksimów dolara w stosunku do euro, jena itd.

__________

Źródło: https://news.rambler.ru/business/37675783/?utm_content=news&utm_medium=read_more&utm_source=copylink