Szwecja oskarża Rosjanina pracującego dla Bombardiera o wręczanie łapówek

Władze Szwecji utrzymują, że Jewgienij Pavlov próbował skorumpować urzędników w Azerbejdżanie, aby zapewnić wygraną swojej firmy Bombardier w przetargu na urządzenia zabezpieczenia ruchu i łączności wartości 340 mln USD. Jego czyn zagrożony jest karą do sześciu lat więzienia i deportacją ze Szwecji. Adwokat Pavlova, Cristina Berger twierdzi, że jej klient jest niewinny, natomiast prokurator utrzymuje, że urzędnicy azerscy otrzymali łapówkę, aby faworyzować przy rozstrzygnięciu przetargu, firmę Bombardier. Wg prokuratora, również inni urzędnicy Bombardiera zostali objęci śledztwem.

Władze szwedzkie aresztowały Pavlova w marcu br., aby zapobiec jego ucieczce z kraju i mataczeniu w śledztwie. Do dowodów w sprawie należą e-maile przejęte podczas przeszukania biur Bombardiera w Szwecji w październiku 2016 roku.

W 2013 roku firma Bombardier była częścią konsorcjum, które wygrało kontrakt o wartości 288 mln USD na dostarczenie urządzeń zabezpieczenia ruchu i łączności pociągów dla budowanego 503 kilometrowego odcinka linii kolejowej Azerskich Kolei, stanowiącego połączenie Azji z Europą. Bombardier miał wtedy oświadczyć, że jest to pierwszy kontrakt tego rodzaju w Azji Środkowej.

__________

Źródło: rt.com