Bitcoin – nowa światowa waluta

Na początku maja br. roku krypto waluta bitcoin na popularnej giełdzie Bitstamp osiągnęła poziom 1613 dolarów. W ciągu jednego miesiąca bitcoin zyskał na wartości ponad 40 proc., w ciągu roku jego wartość skoczyła 3,5-krotnie. Warto przypomnieć, że na początku jego istnienia za jednego dolara można było kupić aż 1309 bitcoinów.

W marcu br. bitkoin zanotował spadek swojej wartości poniżej 1000 USD, spowodowany odrzuceniem przez amerykańską Komisję ds. Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wniosku o utworzenie bitcoinowego funduszu ETF. Jednak szybko sytuacja zaczęła sprzyjać wzrostom.

kurs

Rys. 1 Kurs bitcoina w stosunku do USD (źródło: investing.com)

Na notowania bitcoina pozytywnie wpływa także decyzja japońskiego urzędu regulacyjnego, który zatwierdził wirtualną walutę jako legalną metodę płatniczą w kraju. Władze Rosji oświadczyły, że zastanowią się nad przyjęciem bitcoina i innych kryptowalut w 2018 roku. Zainteresowanie bitcoinem wzrosło też po ograniczeniu przepływów kapitałowych w Chinach, Indiach, czy Wenezueli.

Dynamicznie rośną też notowania ethereum, które jest postrzegane, jako następca bitcoina. W styczniu 2016 roku wyceniano go na jedynie 10 dolarów, w grudniu było to już ponad 50 dolarów, w czwartek kurs przekroczył 90 dolarów.

__________

Źródło: gazeta.pl z dnia 4.05.2017