Apple zapłaci 13 mld euro za unikanie podatków

Zdaniem Komisji Europejskiej, amerykańska firma Apple czerpała korzyści podatkowe na zasadach sprzecznych z unijnymi zasadami pomocy publicznej. W unikaniu płacenia danin pomagały jej irlandzkie władze. 

Z dochodzenia Komisji wynika, że Irlandia przyznała Apple nielegalne korzyści podatkowe, które pozwoliły firmie płacić znacznie mniejsze podatki przez lata" - podkreśliła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, w opublikowanym oświadczeniu.

Kara nałożona na Apple (13 mld euro + odsetki) zostanie przekazana irlandzkiemu rządowi. Dublin nie będzie mógł jednak przeznaczyć pieniędzy na wydatki budżetowe. Mają one zostać zaksięgowane jako zysk nadzwyczajny, by zmniejszyć zadłużenie.

Dotychczas najwyższa kara nałożona przez KE za nadużycia podatkowe dotyczyła francuskiego giganta energetycznego EDF, który musiał  zapłacić 1,37 mld euro za korzystanie z niedozwolonej pomocy publicznej. Na tę kwotę złożyło się 889 mln euro zwolnień podatkowych otrzymanych od francuskiego rządu oraz 488 mln euro odsetek.

Apple od samego początku odcina się od oskarżeń ze strony KE. Władze spółki podkreślają, że ich działalność w Irlandii była i jest całkowicie zgodna z obowiązującym prawem, a podatek CIT jest odprowadzany w sposób prawidłowy.  Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji przez KE, Tim Cook szef Apple, zapowiadał złożenie apelacji w tej sprawie.

„Mam nadzieję, że będzie to rzetelny proces. Jeśli nie, to odwołamy się od podjętej decyzji” – podkreślił CEO Apple w rozmowie z dziennikiem „The Washington Post”.

W swojej walce z KE Cook może liczyć na wsparcie ze strony amerykańskich władz. Kilka miesięcy temu grupa senatorów wystosowała list do sekretarza skarbu Stanów Zjednoczonych. Zdaniem polityków, europejskie organy podatkowe mogą dopuszczać się „dyskryminacji podatkowej” wobec Apple i innych amerykańskich firm. Senatorowie zasugerowali rozważenie akcji odwetowej, jeśli takie działania będą kontynuowane.

Choć Departament Skarbu USA oficjalnie nie przychylił się jeszcze do ich prośby, to jednak całkiem niedawno skrytykował Komisję Europejską, podkreślając że instytucja ta rości sobie prawo do bycia „ponadnarodową władzą podatkową”. Niektóre źródła sugerują, że w ramach odwetu za dzisiejszą decyzję Komisji Europejskiej, amerykańskie władze mogą zdecydować o zmniejszeniu skali inwestycji w UE.

Apple nie jest oczywiście jedyną amerykańską firmą, która jest oskarżona o stosowanie optymalizacji podatkowej i unikanie płacenia należnych danin w Europie. Z podobnymi zarzutami w ostatnich latach spotkały się m.in. Starbucks, Amazon czy też McDonald's.

__________

Źródło:  Financial Times z dnia 29.08.2016