Brytyjscy śledczy w Airbusie

Brytyjskie biuro ds. walki z oszustwami o szczególnie dużych rozmiarach (Serious Fraud Office - SFO). rozpoczęło śledztwo w koncernie Airbus Group w związku z podejrzeniami o oszustwa, łapówkarstwo i korupcję. Śledztwem objęty jest wydział lotnictwa cywilnego, a podejrzenia dotyczą przede wszystkim wykorzystania zewnętrznych konsultantów.

Sam koncern twierdzi, że ściśle współpracuje z władzami w prowadzonym śledztwie.

Rozpoczęcie postępowania nie jest zaskoczeniem; jeszcze w kwietniu firma poinformowała o odkryciu w wyniku wewnętrznych procesów kontrolnych "pewnych nieprawidłowości". Ta informacja skutkowała zawieszeniem kredytów eksportowych (gwarantowanych przez agendy rządowe z Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec) przyznawanych na transakcje z udziałem linii lotniczych o mniejszej płynności finansowej. Jak ocenili dziennikarze internetowego wydania "Financial Times", rozpoczęcie formalnego śledztwa jest "poważnym problemem" dla producenta samolotów i może potrwać nawet kilka lat, utrudniając skuteczną walkę konkurencyjną z największym rywalem, czyli amerykańskim Boeingiem.

Airbus Group jest jednym z liderów w branży lotniczo-kosmicznej, obronnej i pochodnych sektorach przemysłu. W jego skład wchodzą trzy podstawowe przedsiębiorstwa: Airbus, Airbus Defence and Space i Airbus Helicopters. Koncern powstał w 2000 roku przez połączenie niemieckiej firmy Daimler-Benz Aerospace AG, francuskiej Aerospatiale-Matra i hiszpańskiej CASA. Do stycznia 2014 roku nosił nazwę EADS. Siedziba główna koncernu mieści się w Tuluzie.

__________

Źródło: Forbes.pl z dnia 08.08.2016