Ameryka używa okrętów podwodnych klasy stealth do “hakowania” systemów informatycznych innych krajów

Ostatnie wydarzenia w kampanii prezydenckiej w USA związane z podejrzeniami o włamanie Rosjan do systemów komputerowych partii demokratycznej wywołały głośną debatę w amerykańskich środkach przekazu, ale zwróciły również uwagę na „grzechy” USA w zakresie prowadzenia szpiegostwa w sieciach informatycznych i telekomunikacyjnych. Dziennik Washington Post (WP) stwierdza m.in., że amerykański potencjał na polu walki cyfrowej jest „całkiem” zaawansowany i zadaje pytanie: czy wiedzą państwo, że nasze wojsko wykorzystuje okręty podwodne, jako podwodne platformy do przechwytywania informacji i „hakowania” sieci komputerowych innych państw?

Dalej WP wyjaśnia, że w rzeczywistości okręty podwodne stanowią ważny czynnik amerykańskiej strategii cybernetycznej. Działają one w sposób defensywny, chroniąc siebie i kraj przed atakiem cyfrowym, ale wg dwóch przedstawicieli sił morskich USA, są one również przystosowane do prowadzenia cyberataków.

Kontradmirał Michael Jabaley z US Navy twierdzi, że chodzi tu: „o ofensywne możliwości okrętów wojennych w zakresie cyber-działań, o których głośno nie może mówić, ale dzięki którym, okręty podwodne wyposażone w najnowsze technologie, robią dokładnie to, co robić powinny, na wysuniętych rubieżach”. Obecnie niektóre amerykańskie okręty podwodne wyposażone są w nowoczesne systemy antenowe, które mogą przechwytywać i manipulować transmisjami telekomunikacyjnymi, szczególnie w niezabezpieczonych lub słabo zabezpieczonych sieciach.

Jednym z głównych hakerskich okrętów podwodnych USA jest USS Annapolis, ujawniony w związku z aferą Snowdena. Z opublikowanych wówczas danych wynika, że w ciągu typowego tygodnia, siły morskie USA przeprowadzają setki tzw. „eksploatacji sieci komputerowych”, z których wiele okazuje się być atakami hakerskimi prowadzonymi z pokładów okrętów podwodnych.

Wg Arkina i Weinsteina (autorzy bloga Phase Zero), „Annapolis i podobne mu okręty, w ramach „nowej wojny cybernetycznej”, prowadzą infiltrację potencjalnego nieprzyjaciela. Podchodząc, jak najbliżej do jego strefy obronnej, prowadzą działania ofensywne polegające na zakłócaniu transmisji, emisji sygnałów wprowadzających przeciwnika w błąd,  a także przechwytując jego emisje radiowe i internetowe. Zadania te realizują dzięki złożonym systemom antenowym, montowanym na specjalnych masztach i systemom przetwarzania i gromadzenia danych.

Obecnie siły morskie USA pracują nad nową koncepcją wykorzystania okrętów podwodnych w cyber-wojnach. Według tej koncepcji okręt podwodny stanie się swego rodzaju okrętem-matką dla licznych podwodnych dronów, które będą miały możliwość podpływać niedostrzeżone jeszcze bliżej do nieprzyjacielskich brzegów realizując funkcje przechwytywania lub zakłócania sygnałów przeciwnika. Sam okręt podwodny pozostanie bezpieczny, znajdując się poza oddziaływaniem sił morskich przeciwnika.

__________

Źródło: The Washington Post, 29.07.2016, B. Fung, A. Peterson America uses stealthy submarines to hack other countries’ system.