Kazachstan zarobił na Brexicie

Bank centralny Kazachstanu, który nadzoruje aktywami w zagranicznych walutach w wysokości 100 mld dolarów, zagrał na osłabienie funta przed referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali o opuszczeniu Unii Europejskiej - przyznał w piątek szef banku Danijar Akiszew. Akiszew powiedział, że bank otworzył długą pozycję w okresie przygotowań do referendum, czyli "w oczekiwaniu na zmienność rynku". Za jednego funta płacono wówczas 1,43 dolara. Po tym, jak Brytyjczycy zagłosowali za Brexitem, funt stracił 24 czerwca ponad 8 proc., osiągając wartość 1,32 dolara, najniższą od 1985 roku. Brytyjska waluta ponownie zanurkowała w kolejnym tygodniu, przebijając poprzednie minima.

Akiszew stwierdził, że „Bank zamknął pozycję na GBP/USD przy kursie 1,49 na dzień przed ogłoszeniem wyników referendum”. Nie zdradził jednak, ile bank posiada aktywów w funtach. Zaznaczył jedynie, że 10 proc. papierów wartościowych o stałym dochodzie w krajowych rezerwach jest denominowane w funtach.

Akiszew dodał, że „niemożliwe jest, aby całkowicie zlikwidować naszą pozycję w funtach, ponieważ rezerwy muszą być zróżnicowane”. Przeprowadziliśmy jednak szereg transakcji sprzedaży funta przed Brexitem i zarobiliśmy pieniądze”.

W związku z wynikami referendum inwestorów czekają miesiące niepewności. Warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie są jeszcze ustalone. Nie wiadomo też, kto będzie rządził krajem podczas negocjacji, bo premier David Cameron ogłosił już swoją rezygnację. Funt, jest najgorzej spisującą się walutą w tym roku na świecie. Od początku roku jego kurs spadł już o 12 proc.

Kazachstan, największy producent energii w Azji Środkowej, dąży do ochrony i zwiększenia zwrotu z rezerw, które wzrosły z 1 mld dolarów w połowie lat 90. do 30,5 mld dolarów pod koniec ub. miesiąca. Narodowy Fundusz Ropy, którego aktywa zarządzane są przez bank centralny, posiada kolejne 65,7 mld dolarów. 17-milionowy kraj, który graniczy z Rosją i Chinami, chce również inwestować na rynkach wschodzących (w tym w Chinach), aby zdywersyfikować aktywa i uniknąć skutków kryzysu zadłużenia w Europie oraz łagodzenia polityki pieniężnej. Akiszew twierdzi, że Bank Centralny Kazachstanu zamierza zwiększyć swoje udziały w chińskich obligacjach o 52%. Dodał, że w dniu 1 lipca bank posiadał ok. 655,7 mln juanów (98 mln dolarów) w chińskich papierach wartościowych.

__________

Źródło: tvn24.pl  z 09.07.2016