Obywatelka USA oskarżona o przekazywanie nowoczesnych technologii Chinom

Wg informacji prokuratury federalnej USA, 53-letnia Juj Amin od 2002 do 2014 roku działając na zamówienie i we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Chabrinie i innymi chińskimi instytucjami kupowała w amerykańskich firmach systemy i elementy konstrukcji dla aparatów podwodnych i nielegalnie dostarczała je do Chin.

Mieszkance Florydy grozi do 20 lat więzienia za nielegalne przekazanie ChRL technologii zdalnie sterowanych aparatów podwodnych. Juj Amin została oskarżona na podstawie aż 18 paragrafów, w tym działanie na rzecz obcego państwa bez zgody władz USA, uczestnictwo w zmowie, której celem było popełnienie przestępstwa przeciw USA, nielegalny eksport, pranie środków finansowych i przedstawianie nieprawdziwych informacji amerykańskiej służbie imigracyjnej itp.

Prokuratura twierdzi, że przekazane Chinom technologie mogły być wykorzystane do zbudowania zdalnie sterowanych podwodnych dronów i autonomicznych aparatów podwodnych.

Od początku kwietnia 2016 roku jest to trzeci przypadek, kiedy USA informują o oskarżeniach obywateli amerykańskich chińskiego pochodzenia w nielegalnym przekazywaniu danych do Chin.

__________

Źródło: http://ria.ru/world/20160421/1416622851.html#ixzz46U83FRG0 z 21.04.2016