Rosyjski pracownik banku winny szpiegostwa w USA

41-letni Jewgienij Buriakow, wiceszef nowojorskiego oddziału rosyjskiego państwowego banku Wnieszekonombank, został skazany na 2,5 roku więzienia. Sąd okręgowy na Manhattanie uznał, że pracownik nowojorskiej filii rosyjskiego banku był członkiem siatki szpiegowskiej zbierającej informacje gospodarcze i werbującej agentów.

Rosjanin przyznał się do winy. W ramach ugody sądowej zgodził się na deportację do ojczyzny po odbyciu kary, co nastąpi w marcu 2017 roku. Musi również zapłacić karę grzywny w wysokości 10 tys. dolarów.

Został aresztowany w Bronksie w styczniu 2015 roku. Ustalono bowiem, że nawiązywał przyjaźń z dyplomatami w celu zbierania informacji wywiadowczych na temat potencjalnych amerykańskich sankcji przeciwko rosyjskim bankom oraz informacji o pracach nad alternatywnymi źródłami energii w USA.

Amerykanie oskarżyli również dwóch innych Rosjan – Igora Sporyszewa i Wiktor Podobnego, ale ci chronieni immunitetem dyplomatycznym, opuścili wcześniej USA. Pierwszy pracował w przedstawicielstwie handlowym Federacji Rosyjskiej od listopada 2010 do listopada 2014 roku, zaś Podobnyj w rosyjskiej misji przy ONZ od grudnia 2012 do września 2013 roku.

Moskwa stanowczo zaprzecza oskarżeniom o nielegalną działalność swoich obywateli. Władze oświadczyły, że Amerykanie oskarżyli Rosjan w celach politycznych i nie mieli żadnych dowodów przeciwko nim.

__________

Źródło: PAP