Brexit. Czy to koniec TTIP?

W referendum o dalszej przynależności Wielkiej Brytanii do UE, 51,9 proc. Brytyjczyków zagłosowało za wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej. Co to oznacza dla TTIP - umowy o wolnym handlu, która od 2013 roku jest negocjowana przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską? Dotychczas odbyło się 13 rund rozmów w sprawie TTIP. W lipcu miała się odbyć 14. tura negocjacji. Główni gracze - USA, Niemcy i Wielka Brytania - naciskali, aby udało się domknąć negocjacje do końca tego roku. Obawiano się bowiem, że po zbliżających się wielkimi krokami wyborach w Niemczech i Stanach Zjednoczonych TTIP nie uda się już podpisać. Do tego spory był też społeczny sprzeciw wobec umowy. Brexitu nikt nie brał poważnie pod uwagę. Był trudny do wyobrażenia.

Polscy eksperci zajmujący się problematyką TTIP m.in. Longin Pastusiak, Katarzyna Pisarska (Europejska Akademia Dyplomacji, Zbigniew Pisarski (Fundacja Pułaskiego) uważają, że Wielka Brytania była siłą naciskającą na porozumienie z USA. Skutkiem Brexitu będzie osłabienie tych sił w Unii Europejskiej, które wspierały zawarcie porozumienia do końca roku. W zaistniałej sytuacji przez najbliższe lata uwaga Brukseli będzie koncentrowała się na negocjacjach z Wielką Brytanią w sprawie jej przyszłego statusu i  prawdopodobnie nie ma co liczyć na zamknięcie negocjacji TTIP ani w najbliższej perspektywie, ani w dalszej.

Również przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz zapytany o dalsze losy umowy, jeśli dojdzie do Brexitu, powiedział, że …. „wówczas wszystko się rozsypie”.

__________

Żródło: PAP z 24.06.2016