Soros kupił udziały w największej kopalni złota

Znany amerykański miliarder George Soros w pierwszym kwartale tego roku sprzedał ponad jedna trzecią akcji amerykańskich firm. W zamian zainwestował w największego na świecie producenta złota.

Należący do miliardera fundusz Soros Fund Management przekazał amerykańskiemu nadzorcy giełdowemu, że na koniec pierwszego kwartału zmniejszył stan posiadania o 37 proc., do 3,5 mld dol. Soros kupił za to pakiet akcji Barrick Gold Corp, największej na świecie kopalni złota. Wydał na nie aż 264 mln dol. Miliarder ujawnił też, że posiada opcje kupna ponad miliona akcji SPDR Gold Trust, czyli specjalnego funduszu inwestycyjnego, który odzwierciedla ceny złota.

Soros, którego majątek szacuje się na 24 mld dolarów, ostrzega od dłuższego czasu przed zagrożeniami wynikającymi ze stanu gospodarki Chin. Twierdzi, że sytuacja przypomina trochę tę z USA z lat 2007-08, zanim rozpoczął się globalny kryzys i świat pogrążył się w recesji.

Pierwszy kwartał był dla szlachetnego kruszcu najlepszy od 1986 r. Notowania złota rosły po kilku latach spadków. Powodem tego stanu rzeczy jest to, że inwestorzy pozostawali nieufni co działań banków centralnych, które coraz częściej stawiają na niestandardowe działania pobudzenia inflacji i wzrostu gospodarczego. Coraz więcej z nich wprowadza ujemne stopy procentowe i z założenia niedochodowe złoto staje się preferowanym miejscem lokowania kapitału.

Wartość kruszcu nierozerwalnie wiąże się z ceną dolara na rynkach światowych. Złoto drożeje, gdy sytuacja ekonomiczna jest niestabilna. Na zmianę cen kruszcu mają też wpływ konflikty zbrojne, niepewna sytuacja polityczna, a także próby odchodzenia od dolara w rozliczeniach międzynarodowych, podejmowane przez niektóre państwa.

__________

Źródło: Bloomberg z 16.05.2016