Były pracownik IBM oskarżony o szpiegostwo gospodarcze

We wtorek Departament Sprawiedliwości USA postawił dodatkowe zarzuty szpiegostwa gospodarczego i kradzieży tajemnic handlowych byłemu inżynierowi oprogramowania IBM. Xu Jiaqiang rzekomo próbował sprzedać skradziony kod źródłowy dwóm tajnym agentom. Reuters donosi, że byłemu inżynierowi oprogramowania IBM pracującemu w Chinach postawiono sześć zarzutów szpiegostwa gospodarczego i kradzieży tajemnic handlowych.

30-letni Xu Jiaqiang, jest oskarżony o użycie swojego dostępu jako deweloper w celu kradzieży, a następnie sprzedaży kodu źródłowego będącego własnością firmy IBM.

Według Departamentu Sprawiedliwości USA, Xu zrezygnował z pracy w IBM w maju 2014 roku, ale podobno wziął ze sobą kod klastrowego systemu plików. System ten ma na celu uzyskanie "wyższej wydajności komputera poprzez koordynację prac między wieloma serwerami" i jest wartościowy dla IBM tylko wtedy, gdy nie będzie rozpowszechniony. Po opuszczeniu IBM Xu próbował sprzedać kod podstawionym przez organy ścigania funkcjonariuszom, udającym inwestora i kierownika projektu, którzy próbują uruchomić własną firmę do przechowywania danych.
W ciągu około sześciu miesięcy w roku 2015, Xu demonstrował kod dwóm tajnym funkcjonariuszom, którzy potwierdzili, że była to "działająca kopia" oprogramowania IBM. Xu ostatecznie został zatrzymany w hotelu w White Plains w stanie Nowy Jork w grudniu ubiegłego roku, po tym jak otwarcie przyznał się funkcjonariuszom, że wykorzystuje kod do zbudowania własnej wersji oprogramowania IBM, którą mógłby sprzedawać klientom. W swoich rozmowach z funkcjonariuszami organów ścigania, stwierdził nawet, że ukrył blok kodu identyfikujący oprogramowanie jako chronioną prawnie własność firmy IBM.

__________

Źródło: Reuters (15.06.2016)