W Turcji aresztowano podejrzanego o szpiegostwo na rzecz USA

Według gazety Sabah, menagera największego tureckiego koncernu zbrojeniowego MKEK znajdującego się w m. Kyrykkale, w centralnej części kraju, Mustafę Tanrywerdi, aresztowano w związku z podejrzeniem próby sprzedaży jednej z amerykańskich firm zbrojeniowych, dokumentacji nowego, automatycznego karabinu MPT-76, który wchodzi na uzbrojenie sił lądowych Turcji.

Jak twierdzi źródło gazety w organach śledczych, Tanrywerdi zaproponował przedstawicielom amerykańskiej firmy kupno dokumentacji produkcyjnej i rysunków technicznych karabinka MPT-76 za kwotę 1,2 miliona USD. Jednak Amerykanie, którzy prawdopodobnie byli zainteresowani kupnem, wspomnieli o transakcji, któremuś z przedstawicieli tureckich władz.

Na spotkaniu z Tanrywerdi, zaplanowanym w jednej z restauracji Ankary, w roli przedstawicieli amerykańskiej firmy wystąpili oficerowie tureckich służb specjalnych, którzy zatrzymali menagera na gorącym uczynku podczas przekazywania pieniędzy. Tanrywerdi został aresztowany pod zarzutem „szpiegostwa, ujawnienia tajemnicy państwowej i nielojalności wobec państwa”.

Prace nad skonstruowaniem nowego karabinu automatycznego dla tureckiej armii, koncern zbrojeniowy MKEK rozpoczął w 2007 roku, na podstawie zamówienia sekretariatu ds. przemysłu obronnego Turcji, który wydzielił na ten cel 22 miliony USD. W ciągu sześciu lat MKEK skonstruował nowy 7,62 mm karabin automatyczny, który otrzymał oznaczenie MPT-76 (od tureckich inicjałów – narodowy karabin piechoty). W 2013 roku przeprowadzono jego próby techniczne i bojowe, a w maju 2014 roku tureckie siły lądowe otrzymały pierwszą partię tych karabinów. Masowa produkcja karabinu MPT-76 rozpocznie się w tym roku.

__________

Żródło: Sabah z 07.04.2016