Spotkanie tajemniczej Grupy Bilderberg w Dreźnie.

Kolejne sześćdziesiąte czwarte spotkanie Grupy Bilderberg odbywa się w dniach 9 -12 czerwca bieżącego roku w hotelu Taschenbergpalais w Dreźnie. Część ulic w mieście została zamknięta, a hotel, w którym odbywa się posiedzenie klubu, został zarezerwowany w całości dla uczestników tego nieformalnego spotkania ludzi polityki i biznesu. Spotkanie wywołuje kontrowersje i jest tematem licznych teorii spiskowych. Antyglobaliści zarzucają uczestnikom, że próbują stworzyć nowy porządek świata.

Grupa Bilderberg lub Klub Bilderberg – to nieformalne międzynarodowe stowarzyszenie wpływowych osób ze świata polityki i gospodarki. W corocznych spotkaniach grupy, które odbywają się za zamkniętymi drzwiami, udział bierze od 120 do 150 osób. Podczas nich omawiane są najważniejsze w danym czasie dla świata sprawy dotyczące bezpieczeństwa, polityki i gospodarki. Pierwsze spotkanie tego typu odbyło się w holenderskim Hotelu de Bilderberg (stąd pochodzi nazwa grupy) w Oosterbeek w maju 1954 roku. Odbyło się z inicjatywy wpływowego polskiego polityka i emigranta Józefa Retingera, który przekonał do swojego pomysłu holenderskiego księcia Bernharda.

Spotkania Grupy Bilderberg owiane są tajemnicą i uczestnicy mają obowiązek jej zachowania. Z konferencji nie są spisywane żadne zalecenia czy protokoły. Chociaż jest to normalna konferencja, na której zaproszeni goście występują z referatami i tezami, dzielą się swoimi spostrzeżeniami z innymi,  to jednak 99 proc. rzeczy dzieje się w kuluarach. Rozmowy nieformalne pozwalają nawiązać relacje i poznać się wzajemnie członkom Klubu.

Biorąc pod uwagę to, że przy okazji zawieranych znajomości, mogą rodzić się określone koncepcje, być uzgadniane poglądy dotyczące rozwiązywania problemów współczesnego świata itp., można przyznać rację zwolennikom teorii spiskowych, którzy twierdzą, że  Klub Bilderberg jest nieformalną grupą nacisku i swego rodzaju grupą wzajemnego popierania się.

Wcześniej w spotkaniach Klubu na zmianę uczestniczyli David i Nelson Rockefeller, Zbigniew Brzeziński, Alan Greenspan i inne osoby z wyżyn amerykańskiej finansjery, biznesu i polityki. W drezdeńskim spotkaniu uczestniczą szefowie ważniejszych niemieckich koncernów takich jak: Siemens, Springer, Airbus, a także szef związku przemysłowców niemieckich Ulrich Grillo. Federalny rząd Niemiec reprezentują ministrowie: finansów Wolfgang Schäuble, obrony Ursula von der Leyen i spraw wewnętrznych Thomas de Maizière.

Wiadomo, że z zagranicznych gości obecni są m.in. szefowa MFW Christine Lagarde, premier Danii Mark Rutte, premier Belgii Charles Michel, król Holandii Wilhelm Aleksander, były sekretarz stanu USA Henry Kissinger, były dyrektor CIA David Petraeus, były głównodowodzący siłami NATO w Europie Philip Breedlove, były szef brytyjskiego wywiadu MI-6 John Sawers, były przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, prezes koncernu Fiat Chrysler John Elkann. Wśród tegorocznych gości znalazł się również były szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Gośćmi w tym roku są również: szef Alphabet Inc. właściciela Google Eric Schmidt, szef Ryanair Michael O'Leary, szef Airbus Group Thomas Enders, astronauta płk Chris Hadfield.

Z oczywistych względów spotkania Klubu Bilderberg nie są relacjonowane przez dziennikarzy. Jednak jako goście zapraszane są ważniejsze osoby ze świata mediów. W tym roku są to m.in.: szef działu zagranicznego NBC News Richard Engel, wydawca Bloomberg LP John Micklethwait i wydawca The Economist Zanny Minton Beddoes.

Wg gazety Handelsblatt tematami tegorocznego spotkania Grupy Bilderberg będą: kryzys migracyjny, wybory prezydenckie w USA, ceny energii i surowców, bezpieczeństwo Internetu, a także Rosja, Chiny, i Bliski Wschód.

Grupa Bilderberg budzi ogromne emocje i nazywana jest, z pewnym nadużyciem rządem światowym. Niewątpliwie jest to spotkanie osób reprezentujących odpowiedni status majątkowy, reprezentujących odpowiedni poziom intelektualny, a także posiadających znaczne wpływy polityczne i gospodarcze. Jest to więc spotkanie elity, wybieranej wg nieznanego publicznie, klucza.

__________

Źródło: Handelsblatt z 08.06.2016, TVN24.pl z 09.06.2016, RT.com z 09.06.2016