Nowa brudna wojna o afrykański uran

Piątego lutego 2016 roku portal WikiLeks opublikował zbiór dokumentów, które ujawniają wielomiliardową korupcję związaną z wojną toczoną pomiędzy zachodnimi i chińskimi firmami, o prawa do wydobycia uranu i innych minerałów w Republice Afryki Środkowej i uchylaniem się od ponoszenia kosztów środowiskowych po eksploatacji górniczej. Wśród setek stron opublikowanych dokumentów znajdują się między innymi mapy z zaznaczonymi rejonami na prawa wydobywcze, kontrakty górnicze świadczące o przekupstwie i tajne raporty śledcze. Dokumenty te były długo poszukiwane przez afrykańskich śledczych w związku z licznymi podejrzeniami o korupcję.

Miedzy innymi w grudniu 2015 roku założono sprawę sądową przeciwko Areva (francuskiej firmie o zasięgu międzynarodowym, specjalizującej się w produkcji energii nuklearnej) w związku z zarzutami o korupcję przy zakupie trzech kopalń uranu za kwotę 1,8 miliardów USD, w 2007 roku.

Śledztwa prowadzone przez władze lokalne są najczęściej torpedowane przez naiwność urzędników państwowych lub przez ich korumpowanie (wypłaty tzw. „premii finansowych” dla "lojalnych" urzędników). Po zyskownej, rabunkowej eksploatacji zasobów naturalnych przedsiębiorstwa, takie jak Areva porzucają kraj, pozostawiają wyeksploatowane wyrobiska i zanieczyszczone środowisko (np. odpadami radioaktywnymi), nie realizując żadnych z obiecanych inwestycji w tym zakresie.

Ujawnione przez Viki Leaks dokumenty przedstawiają pełny obraz sektora górniczego i jego związków z jednym z najbiedniejszych krajów świata, jakim jest Republiką Środkowej Afryki. Pokazują schematy działań zagranicznych firm, które pozwalają na obejście prawa, zobowiązań socjalnych i środowiskowych nakładanych na firmy górnicze. Pokazują także rosnące trudności państwa z implementacją własnych decyzji wobec tych firm.

__________

Źródło: https://wikileaks.org z 05.02.2016