Amerykańskie fundusze przygotowują kolejny atak na chiński juan

Szefowie największych amerykańskich funduszy hedgingowych[1] wyprzedają papiery wartościowe, żeby zarobić na przecenie chińskiej waluty, juana, twierdzi Wall Street Journal (WSJ). Inwestorzy zakładają, że chińskiej gospodarce nie uda się uniknąć „twardego lądowania”.

Gazeta zauważa, że twórca i prezes funduszu Hayman Capital, Kyle Bass sprzedał większość swoich inwestycji w akcjach, towarach giełdowych i obligacjach, po to aby zająć tzw. krótkie pozycje w chińskim juanie i honghondzkim dolarze. Ogromna stawka przeciwko chińskiemu juanowi, stanowiąca ok. 85% wartości tego hedgingowego funduszu zapracuje, jeśli juan i honghondzki dolar będą tracić na wartości w przeciągu kolejnych trzech lat. Stawką są miliardy dolarów w tym środki kredytowe. Inwestor wierzy, że w tym czasie waluta ChRL straci na wartości ok. 40%.

WSJ dodaje, że obok Bassa, w rozgrywkę przeciw juanowi włączył się doradca Georga Sorosa, Stanley Drakenmiller, z sukcesem kierujący jego funduszem hedgingowym Qantum, twórca Appaloosa Management David Tepper, a także właściciel Greenlight Capital David Einhorn. Sam Soros występując na światowym forum ekonomicznym w Davos stwierdził, że gospodarce Chin nie uda się uniknąć „twardego lądowania”, czym pogrzał jeszcze atmosferę wokół oczekiwań inwestorów na spadek wartości chińskiej waluty. WSJ przytacza również słowa Kyle’a Bassa, który stwierdził, że „ Jeśli chodzi o rozmiar spadków w chińskiej gospodarce, to będzie on znacznie większy niż podczas kryzysu hipotecznego (w 2007 roku)”.

Oczekiwania osłabienia juana spowodowały odpływ kapitału rezydentów ChRL i zagranicznych inwestorów z chińskiej gospodarki. Fundusze hedgingowe stawiają na to, że chińskie władze dopuszczą osłabienie waluty narodowej, co ma zatrzymać odpływ inwestycji i dać impuls dla wzrostu ekonomicznego. Jednak gra przeciwko juanowi, w odróżnieniu od walut narodowych regulowanych tylko rynkiem, jest dosyć ryzykowna, ponieważ Pekin dysponuje wielkimi możliwościami przeciwdziałania spekulacjom. Wcześniej w tym roku na giełdzie w Hongkongu państwowi, chińscy gracze wykupili taką ilość juanów, że wartość tzw. kredytów „overnight” podskoczyła o 66%, prawie odcinając źródła finansowania dla inwestorów krótkoterminowych.

Badając system bankowy Chin analitycy Hayman Capital doszli do wniosku, że ilość przeterminowanych kredytów, wynoszących dzisiaj ok. 2% ogólnej liczby kredytów, zacznie gwałtownie rosnąć, dlatego władze Chin będą potrzebowały bilionów dolarów na dokapitalizowanie banków, co w efekcie doprowadzi do osłabienia waluty. Gazeta zauważa, że podobny scenariusz zrealizował się podczas kryzysu hipotecznego w USA, kiedy dolar zaczął osłabiać się po tym, jak Rezerwa Federalna (FED) przystąpiła do ratowania amerykańskich banków.

====

[1] Obecnie za fundusze hedgingowe uznaje się wszelkie rodzaje funduszy inwestycyjnych, które wykorzystując instrumenty pochodne w swoich strategiach inwestycyjnych, mogą dokonywać zarówno klasycznych transakcji, jak również krótkiej sprzedaży i mogą wykorzystywać znaczną dźwignię. Krótko mówiąc, fundusze hedgingowe to fundusze, które mogą inwestować we wszystkie te rodzaje inwestycji, które nie są dostępne dla zarządzających klasycznymi funduszami inwestycyjnymi.

Dźwignia finansowa, lewar (ang. leverage) – transakcja umożliwiająca kontrolę majątku wartego dużo więcej niż fundusze jakie posiadamy. Przykładem dźwigni finansowej może być kredyt hipoteczny. Bez wykorzystania dźwigni (kapitału obcego) fundusz nie byłby w stanie zarobić takiej kwoty.

__________

Źródło: J. Chung, C. Cui, Currency War: U.S. Hedge Funds Mount New Attacks on China’s Yuan, Wall Street Journal, 31 styczeń 2016