Amerykańskie służby finansowe zalecają Deutsche Bankowi likwidację działalności w Rosji

Obserwatorzy z Departamentu Służb Finansowych stanu Nowy Jork zalecili Deutsche Bankowi porzucenie planów rozszerzenia jego działalności w Rosji i całkowicie zlikwidować jego działalność w tym kraju, poinformowały źródła The Wall Street Journal.

Jak zauważa gazeta, liderzy banku chcieli rozszerzyć swoją działalność w Rosji, pomimo popełnionych błędów i serii wysokich kar nałożonych na Deutsche Bank, w związku z jego wcześniejszą działalnością na terenie Federacji Rosyjskiej. Jednak wg źródła WSJ, zewnętrzni obserwatorzy monitorujący środki przeciwdziałania praniu pieniędzy stwierdzili, że bank powinien zakończyć swoją działalność na tym rynku.

Według tego źródła, obserwatorzy wyznaczeni przez Departament Służb Finansowych Stanu Nowy Jork oświadczyli szefom  banku jeszcze w październiku, że ich wysiłki w celu usprawnienia operacji bankowych były niewystarczające, aby podejmować dalsze ryzyko i prowadzić interesy z rosyjskimi klientami.

Jak wyjaśniła gazeta, obserwatorzy DSF nie mogą wydawać bezpośrednich nakazów dotyczących zmiany działalności banku, ale mogą wydawać zalecenia, które są przedstawiane regulatorowi w stanie Nowy Jork. Odmowa zastosowania się do tych zaleceń może skutkować karami i kosztownymi postępowaniami sądowymi, a także zwrócić uwagę na działalność DB jeszcze bardziej wpływowych amerykańskich regulatorów finansowych. Jak podkreśla WSJ, rekomendacje DSF stwarzają bardzo poważne problemy dla niemieckiego banku.

__________

Źródło: WSJ z 27 listopada 2020