WTO krytykuje USA za łamanie globalnych zasad handlu

Panel ekspertów ds. Handlu przychylił się do skargi złożonej przez Chiny, w której argumentowano, że taryfy Trumpa naruszają kilka światowych zasad, w tym przepis, który nakłada na wszystkich członków WTO obowiązek oferowania równych stawek celnych dla partnerów handlowych tego organu.

Donald Trump zarzuca Chinom, iż prowadzą działania szkodliwe dla interesów USA, m.in. w kwestiach kradzieży własności intelektualnej, transferu technologii i innowacji. Przeciwdziałając tym ruchom prezydent USA nałożył cła na produkty chińskie warte ponad 360 miliardów dolarów.

Administracja Trumpa skorzystała z amerykańskiego przepisu prawnego – tak zwanego § 301 - nakładającego cła, które pozwalają prezydentowi na ograniczenie handlu zagranicznego, z krajami które niesprawiedliwie obciążają Stany Zjednoczone.

Robert E. Lighthizer, przedstawiciel handlowy Stanów Zjednoczonych, skrytykował WTO za próby powstrzymania Stanów Zjednoczonych przed pomaganiem własnym pracownikom. „Raport panelu ekspertów potwierdza to, co mówi administracja Trumpa od czterech lat: WTO jest całkowicie niewystarczające, aby powstrzymać chińskie szkodliwe praktyki w dziedzinie  technologii.”

__________

Źródło: nytimes.com 15.09.2020 r., tvn24.pl 15.09.2020 r.