Niemcy chcą chronić swoje rezerwy złota u siebie w kraju

Niemiecki Bank Federalny w przyspieszonym tempie sprowadza do kraju niemieckie zapasy złota, które dotąd przechowywane były za granicą. Wg  prezesa banku Jensa Weidmanna działania te są zgodne z nową koncepcją przechowywania niemieckich rezerw złota, zgodnie z którą do 2020 roku do Frankfurtu nad Menem powinna wrócić połowa całkowitego zapasu tego kruszcu, będącego w posiadaniu RFN.

Weidmann potwierdził, że od czasu przyjęcia tej koncepcji, do Frankfurtu dostarczono 366 ton złota o przybliżonej wartości 11,5 miliarda euro. Łącznie we Frankfurcie władze Niemiec przechowują około 1400 ton złota, co stanowi 41,5%, wszystkich rezerw złota tego kraju.

Pozostałą część złota Niemcy zamierzają przechowywać w Nowy Jorku i Londynie, a umowa z Centralnym Bankiem Francji na przechowywanie złota w Paryżu, zostanie rozwiązana.

Weidmann zauważył, że rezerwy złota faktycznie stanowią uzupełnienie niemieckich rezerw walutowych, a całkowita ich waga wynosi około 3400 ton i jest drugą co do wielkości na świecie po rezerwach złota USA.

Wcześniej informowano, że Waszyngton odmówił szybkiego wydania znaczącej części niemieckiego złota i zgodził się na wydanie jedynie 10% chronionych w USA niemieckich złotych rezerw.

__________

Źródło: Deutsche Welle z 10.03.2016