Departament Stanu dopuścił zakaz aplikacji TikTok w Stanach

„Amerykańskie władze rozważają zakaz stosowania chińskiej aplikacji TikTok w Stanach Zjednoczonych” - powiedział sekretarz stanu USA Mike Pompeo w Fox News. „Traktujemy to bardzo poważnie. Zdecydowanie patrzymy na ten problem”, odpowiedział Pompeo na pytanie o możliwość zablokowania aplikacji TikTok w USA. Szef Departamentu Stanu przypomniał, że władze USA wcześniej ogłosiły chińskie firmy telekomunikacyjne Huawei i ZTE zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego USA. „Jeśli chodzi o chińskie aplikacje zainstalowane na smartfonach, zapewniamy, że Stany Zjednoczone podejmą odpowiednie kroki” - powiedział Pompeo. Jednocześnie sekretarz stanu wyjaśnił, że nie chciałby szczegółowo komentować tej kwestii, zanim zrobi to prezydent USA Donald Trump.

Pod koniec czerwca br. TikTok i kolejnych 58 chińskich Tinder[1], zablokowały władze Indii, ze względu, jak to określono, na ich „szkodliwy wpływ na suwerenność i bezpieczeństwo kraju”.

W maju br., TikTok wyprzedził w przychodach z zakupów aplikacji YouTube, Netflix i jego odpowiednika Douyin. W kwietniu br. przychody TikTok wyniosły łącznie 78 milionów dolarów.

__________

Źródło: Fox News, 06.07.2020

 

[1] Tinder – mobilny portal randkowy korzystający z technologii lokalizacji. Dostępny jest jako aplikacja na systemy operacyjne iOS oraz Android, ponadto w wybranych krajach można z niego korzystać w przeglądarce internetowe. Od chwili powstania w 2013 r. Tinder przeszedł ewolucję – aplikacja bardziej niż serwis randkowy przypomina grę, której model działania oparty jest na zakupach albo subskrypcji.