Niemiecki wywiad szpiegował MFW, OPEC i NASA

Według danych Der Spiegel niemiecki wywiad BND w 2013 roku zaprzestał śledzenia swoich partnerów w Unii Europejskiej i NATO, jednak na niektórych kierunkach, praca operacyjna była kontynuowana.

Spiegel twierdzi, że niemiecka służba wywiadowcza szpiegowała m.in. rząd Izraela, ministerstwa spraw wewnętrznych Austrii i Belgii, ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii, a także organizacje, które mają duże znaczenie dla wywiadu ekonomicznego, takie jak OPEC i MFW.

Wcześniej niemieckie media informowały, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego NSA, wykorzystywała kontakty z BND w celu śledzenia europejskich liderów i ich państw. Kierownictwo niemieckiego wywiadu przyznało, że na prośbę amerykańskich partnerów przez kilka lat prowadziło takie śledzenie. Amerykanów z NSA interesowały m.in. aero-kosmiczny koncern zbrojeniowy EADS i francusko-niemiecki producent śmigłowców Eurocopter. Uzyskanymi informacjami NSA prawdopodobnie dzieliła się z BND, a ta przekazywała je do urzędu kanclerskiego. W czerwcu 2015 roku francuskie i niemieckie media, powołując się na portal Wiki Leaks, informowały o podsłuchiwaniu przez NSA europejskich polityków i biznesmenów, w tym A. Merkel, G. Schrodera, i H. Kohla, a także trzech ostatnich prezydentów Francji.

Spiegel twierdzi, że BND szpiegowała wiele organizacji państw europejskich, a także wiele innych obiektów we Francji i USA, które nie odpowiadały zupełnie profilowi działalności tego wywiadu. Można zauważyć, że niektóre z tych działań nosiły znamiona szpiegostwa przemysłowego, w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej niemieckich firm na światowych rynkach.

W 2014 roku utworzona została specjalna komisja Bundestagu ds. zbadania „skandalu szpiegowskiego w RFN”. Komisja ta, jak dotąd nie otrzymała z BND pełnego spisu (tzw. spisów selekcyjnych) obiektów, wobec których prowadzone były prowadzone działania operacyjne na podstawie zapotrzebowania NSA.

__________

Źródło: „Der Spiegel” z 02.04.2016
           „Mitteldeutsche Zeitung” z 14.10.2015