Tajne organizacje w kształtowaniu nowego porządku świata

Planowanie nowego światowego porządku często przypisuje się tajnym organizacjom, w których uczestniczą przedstawiciele światowej elity. Warto, więc zadać sobie pytanie na ile te podejrzenia, są słuszne? Bardzo często, bowiem najłatwiej jest własne niepowodzenia tłumaczyć zmowami nieznanych, tajemniczych sił. Przyjrzyjmy się, więc kilku z takich organizacji spróbujmy wyciągnąć wnioski, co do ich faktycznego wpływu na losy świata.

Grupa Bilderberg

Grupa Bilderberg lub Klub Bilderberg – jest nieformalnym międzynarodowym stowarzyszeniem wpływowych osób ze świata polityki i gospodarki. W corocznych spotkaniach grupy, które odbywają się za zamkniętymi drzwiami, udział bierze od 120 do 150 osób. Podczas nich omawiane są najważniejsze w danym czasie dla świata sprawy dotyczące bezpieczeństwa, polityki i gospodarki. Pierwsze spotkanie tego typu odbyło się w holenderskim Hotelu de Bilderberg (stąd pochodzi nazwa grupy) w Oosterbeek w maju 1954 roku. Odbyło się z inicjatywy wpływowego polskiego polityka i emigranta Józefa Retingera, który przekonał do swojego pomysłu holenderskiego księcia Bernharda.

Podczas corocznych spotkań Klubu Bilderbergskiego, w których uczestniczą przedstawiciele elit gospodarczych i politycznych z całego świata, nie prowadzi się protokołów i nie dopuszcza do udziału dziennikarzy. Wziąć udział w konferencji można jedynie na podstawie osobistego zaproszenia, a relacjonowanie przebiegu obrad jest zabronione.

W 1976 r. Grupę Bilderberg dotknął skandal, który niemal spowodował jej rozwiązanie. Twierdzono, że książę Bernard zwrócił się do Lockheed Corporation z propozycją wykorzystania swego stanowiska w celu wpłynięcia na decyzje dotyczące zaopatrzenia holenderskich sił zbrojnych, w zamian za znaczącą finansową rekompensatę. Przez cały rok liczba dowodów przeciwko księciu narastała wraz z sugestiami, że spotykał się z pośrednikami w czasie konferencji Grupy Bilderberg. Planowane spotkanie klubu w roku 1976 zostało odwołane i przez jakiś czas wyglądało na to, że Grupa Bilderberg przestanie istnieć. Jednak po rocznej przerwie wznowiono spotkania tajnego towarzystwa.

Ostatnie, sześćdziesiąte czwarte spotkanie Grupy Bilderberg odbyło się w dniach 9 -12 czerwca 2016 roku w hotelu Taschenbergpalais w Dreźnie. Wiadomo, że uczestniczyli w nim m.in. szefowa MFW Christine Lagarde, były sekretarz stanu USA Henry Kissinger, były dyrektor CIA David Petreus, były głównodowodzący siłami USA w Europie Filipp Breedlave, były szef brytyjskiego wywiadu MI-6 John Sawers. Polskę reprezentował Radosław Sikorski.

W 2013 r. oraz 2012 r. w spotkaniu Grupy Bilderberg wziął udział minister finansów w rządzie Donalda Tuska, Jacek Rostowski. Wcześniej Polskę reprezentował podczas imprezy także jeden z założycieli Platformy Obywatelskiej, Andrzej Olechowski (1994, 2004, 2005). W 2008 r. naradzał się z najbardziej wpływowymi ludźmi świata – Aleksander Kwaśniewski, a w 1998 r. – Hanna Suchocka. W 2015 r. uczestniczyła w spotkaniu małżonka Radosława Sikorskiego, publicystka Anne Applebaum. 

Członkowie Grupy Bilderberg twierdzą, że ich spotkania nie mają charakteru „tajności”. Są to spotkania „prywatne”, które odbywają się w „klubowej atmosferze” i spokoju, jaki można osiągnąć jedynie przez odizolowanie się od środków masowego przekazu.

Jednak „członkowie tej Grupy zarządzają wielkimi bankami, bankami centralnymi i dzięki temu teoretycznie są w stanie ustalać stopy procentowe, podaż pieniądza, ceny złota, a także to, które państwo otrzyma kredyt. Każdy amerykański prezydent od czasów Eisenhowera należał do Grupy Bilderberg, choć nie chodzi o to, że uczestniczył w spotkaniach osobiście, ale wysyłał na nie swoich przedstawicieli. Byli nimi m.in.: Allen Dulles (szef CIA), Nelson i Laurence Rockefeller, Thomas L. Hughes (prezydent Carnegie Endowment for International Peace), Robert McNamara (Sekretarz Obrony za Kennedy’ego), William Bundy (prezydent Ford Foundation, redaktor Foreign Affairs), John J. McCloy (prezes Chase Manhattan Bank), John D. Rockefeller IV (senator), Cyrus Vance (Sekretarz Stanu za Cartera), Eugene Black (prezydent Banku Światowego), Henry Ford III (Ford Motor Co.), Zbigniew Brzeziński (doradca Cartera i twórca Trilateral Commission), Alexander Haig (dowódca NATO i Sekretarz Stanu za Reagana), Hillary i Bill Clinton, John Kerry, Melinda & Bill Gates.

Członkami stowarzyszenia są również ludzie mediów, tacy jak David Rockefeller, Rupert Murdock (magnat medialny, zarządca imperium News Corporation posiadającego m.in. takie media, jak Fox, Wall Street Journall, Harper Collins, SKY) oraz Sumner Redstone, właściciel CBS Corporation, MTV Networks i Viacom, międzynarodowego konglomeratu medialnego, który ma wpływy niemal w każdym segmencie tego przemysłu.

Celem członków klubu Bilderberg – wyjaśniał kiedyś William Shannon, redaktor New York Times i ambasador USA w Dublinie za prezydenta Cartera – jest wprowadzenie nas w wiek post-nacjonalizmu, czyli świata pozbawionego państw, ale podzielonego na regiony, które łączyć będą uniwersalne wartości.

<czytaj cały artykuł>

__________

Autor: dr Krzysztof SURDYK, Prezes Fundacji VIS-MAGNA